Array
Geri git   GençMekan > EĞİTİM | ÖĞRETİM > Bilgi Kaynağı > Bilgi Merkezi


Kadın Aşıklar (Azerbaycan )


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-02-2008, 10:09 AM   #1 (permalink)
♥•♥• Ŝεŝŝĭź£ĭќ •♥•♥

 
azeriguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2007
Mesajlar: 539
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 156
Rep Puanı: 1664
Rep Derecesi:
azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.
Standart Kadın Aşıklar (Azerbaycan )

Merhaba!Bana "XX yy Azerbaycan sahasi Kadin asiklar"konusu lazim..Lutfen bu hakta bi bilgisi olan varsa yardim etsin.Tesekkurler...
azeriguzel-21

Benzer Konular:

___----____
azeriguzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2008, 11:34 AM   #2 (permalink)
Kurucu

 
Hâdim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Başkent
Yaş: 30
Mesajlar: 33.506
Bahsedildi: 5 mesajda
Davet edildi: 3 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 2449
Rep Puanı: 83973
Rep Derecesi:
Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.
Standart

Er meydanında bir SARICAKIZ
İlkin Manya namı diğer Aşık Sarıcakız Türkiye’nin ünlü kadın aşıklarından. Ünü Almanya’lara kadar varmış. Ortaokul yıllarında başlayan bağlama tutkusu onu aşıklar dünyasına taşımış... İşte orada yaşadıkları.
İlkin Manya ile tesadüfen karşılaştık. Halk edebiyatı aşık geleneğine ilginiz varsa siz onu Aşık Sarıcakız olarak mutlaka tanırsınız. Ortaokul sıralarında başladığı bağlama çalma tutkusu Türkiye’nin önde gelen kadın aşıkları arasına girmesini sağlamış. Katı olan her şeyin buharlaştığı müziğe sanata bir insana emek vermenin sevmenin sorumluluk duymanın aptallık sayıldığı sıradanlığın erdem olduğu günümüzde her gerçek insan gibi o da kendi kabuğa çekilmiş biraz...
Bizi Yeşilpınar Öğretmen Blokları’nda bulunan evinde karşıladı. Duvarlarında çeşitli dönemlerindeki “aşık”lık hallerini Aşık Veysel’le karşılaşmasını gösteren fotoğrafların bulunduğu salonun her yerinde ince bir zevkin izlerini görmek mümkündü…
Arkadaşı Hülya Hanım’la bekliyorlardı beni. Sözleşmiştik... Biraz nefes aldıktan sonra o ‘çay koyayım’ diye mutfağa seyrederken ben de büfenin üzerindeki fotoğrafları ödülleri gözden geçirmeye başladım. Daha önce hakkında okuduklarımdan bir dönem Aşık İhsani ile evli olduğunu bildiğim için bıyıklı bir erkeğin bulunduğu evlilik fotoğrafına bakıp Aşık İhsani mi demek kabalığında bulundum... “Oradaki fotoğrafların hiçbirinde eşlerim yok” dedi. Üç kez evlenmişti evliliklerinin üçünü de Türkiye’nin ünlü aşıklarıyla yapmıştı ve hiçbirinin fotoğrafı İlkin Hanım’ın anıları arasında yer alma hakkını elde edememişti. Sustum bir süre onunla sonra Hülya Hanım’la bakıştık ve anladık birbirimizi. Kırıla kırıla çelik gibi olmayı öğrenmiş kadınlardandı o da. Emin sulardaydım teybin düğmesine basabilirdim artık.
Eskişehir’de yaşama gözlerini açarSarıcakız iki yaşına kadar da orada otururlar. Ailesi kentin yerlilerindendir. Bir gün dedenin Porsuk Çayı’nda ölüsünü bulurlar: Faili meçhul bir cinayet... Atletizm hakemi olan babaya dar gelir memleketi Ankara’ya göç edip Yenimahalle’de oturmaya başlarlar. O sırada Aşık İhsani ve eşi Güllüşah da aynı semtin sokaklarında gezinir. Okul dönüşü rastlar bu ilginç ikiliye küçük İlkin ve gözlerini onlardan alamaz “Güllüşah’ın üzerindeki geleneksel giysileri omzundaki sazı iki örgülü saçı benim çok hoşuma giderdi keşke ben de büyüyünce saz çalsam diye içimden geçirirdim” diye anlatıyor Sarıcakız...
Bu arzusunu babasına da iletir “Baba bana bir mandolin!”. Pek rağbet etmez bu isteğe baba. Ama olumlu yanıt teyzeden gelir ilk mandolinini o alır İlkin’e... Sonra doğru mandolin kursu... O sıralar radyodan Aşık Davut Sulari Aşık Dursun Cavlani Aşık Veysel’i sürekli dinler ama. Kursta verilen konserlerle ilk kez sahneye çıkar. Sonra Ankara Radyosu Çocuk Saati Korosu’nda pekiştirir sahne kariyerini koroda aynı zamanda değerli hocalardan da solfej eğitimi alır.
“Ortaokul süresince Çocuk Saati’nin kadrolu bir elamanı oldum. Babam atletizm hakemi olduğu için aynı zamanda spor da yapıyordum... Ama benim gönlüm müzikteydi.”
Evet İlkin Manya Sarıcakız olmadan önce milli atlet olarak ismini duyurmuş; atletizmde 2000 metrede Ankara Bölge birinciliği var.

Mahlas edebiyat öğretmeninden
Ortaokulda dersleri çok iyi olan İlkin’e hocaları öğretmen okulunu tavsiye ederler: “O zaman çok çalışkan ve parlak öğrenciler öğretmen okuluna yönlendirilirdi” diyor.
1966’da Konya Öğretmen Okulu’nu iyi derece ile kazanarak orada eğitim görmeye başlar. Kendi deyimiyle bağlamayı kucağına öğretmen okulunda alır. Çok bilgili bağlama hocaları sayesinde enstürmanın inceliklerini öğrenerek okul gecelerinde sahneye çıkmaya başlar. Konya o yıllar Aşıklar Bayramı’nın yapıldığı kent. Okul onları her sene bu bayrama götürürmüş. Edebiyat dersi halk şiirine ve ozanlarına olan ilgisini pekiştiren bir ders. En sevdiği halk ozanı ise Karacaoğlan. Karacaoğlan’ın sevgilisi Karacakız... Bu hayranlığı sezen edebiyat öğretmeni bir gün İlkin’e “Karacağlan’ı çok seviyorsun ama onun Karacakız’ı var. Sana da Sarıcakız derler eğer aşık olursan” der.
1971 yılında İlkin Manya öğretmen okulunu bitirmiş çiçeği burnunda bir öğretmenken Sarıcakız mahlası ile Konya Aşıklar Bayramı’na katılır ve türkü dalında birinci olur. Basın büyük ilgi gösterir bu olaya Sarıcakız olanca mütavaziliğiyle “60 erkek içinde tek kadın bendim teşvik olsun diye seçtiler” diyor. Bunun hak edilmiş bir başarı olabileceğine onu inandırmam mümkün olmuyor ne yapalım...
Sonra Aşık Reyhani ile birlikte bağlama çalmalar konserler turneler aşk ve evlilik. Reyhani 40 küsur yaşında o henüz yirmisinde sonra kültürel farklılıklar aile karşı çıkar.
Evlilik 9 ay sürer bu dönem boyunca Erzurum’un bir köyünde o öğretmenlik yapar Reyhani turne turne gezer.

Mısralardaki gönül kırgınlıkları
Ya aşıklık? Cevap net: “Aşıklar da diğer erkekler gibi... Nikâhı basınca artık aşıklığınız filan kalmıyor. Onun malı oluyorsunuz arkadaşlık da sanat da bitiyor.”
Aşıklar dünyası erkek ortamı orada kendinizi nasıl hissediyordunuz soruma “Aşıklık meydanı er meydanı olarak görülür aşıklar arasında. İçlerinde bilinçli olanlar kadınları arkadaş olarak görenler de var tabii ama. Aşıkların çoğu kadınların ortamı sulandırdığı fikrini taşır. Ben kadın olarak o yalnızlığı hep yaşadım.” cevabını veriyor.
1977 yılında yapılan Aşıklar Bayramı’ndan sonra Hürriyet Gazetesi’nde çıkan “Kadın ozanın fendi erkek aşıkları yendi” isimli haberden sonra hakkında bir tecrit kampanyası başlatılır o haberden sonra bir daha Aşıklar Bayramı’na davet etmezler Sarıcakız’ı.
Yalnızlığı giderme yolu olarak da evliliği seçer.

Aşık İhsani ne zaman girmiş hayatına?
Ona aşkı daha çocukluk çağlarında başlar. Daha sonra Aşık İhsani “Ozan Dolu Anadolu” isimli kitabında Reyhani’nin “Sarıcakız’ı kitaba alma o aşık değil” ısrarlarına rağmen Sarıcakız’a bir halk ozanı olarak yer verir. O zaman aralarında henüz bir şey yok...
Boşandıktan epey sonra 1983’te evlenir Aşık İhsani ile... Ev sohbetlerinde birlikte saz çalmalar olur ama 12 Eylül İhsani’nin yasaklı olduğu dönem olduğu için Sarıcakız da bu yasaklılıktan payını alır... İki buçuk yıl evlilikten sonra ayrılırlar. Sonra Hollanda Almanya Hollanda yılları başlar orada Aşık Emircan’la üçüncü evliliğini yapar. Beş sene boyunca yurt dışında dolaşır iyi günlerdir 1990 yılında üçüncü eşinden de boşanarak Türkiye’ye döner.
Niçin sürmedi evlilikleriniz sorusu belki sıradan ama yine de sorulması gerekiyor.
“İkimiz de aşığız birlikte saz çalar bir şeyler üretiriz diye düşünüyordum. Ama bu hiçbir zaman olmadı. Birlikte sanat yapamadık. Kendimi geliştiremediğim gibi büyük acılar da yaşadım. Arada yaşam tarzı farklılıkları da vardı tabii...”
Yaratma sürecini ilhamın geliş gidiş zamanlarını soruyorum: “Benim fazla şiirim yoktur” diye cevap veriyor. Duygulandığı derinden yaralandığı zaman ve gönül yorgunluklarından sonra yazarmış şiirlerini. Bir zamanlar üyesi olduğu TÖB-DER’in gecelerinde politik içerikli türküler de söylermiş... 1979 seçimlerinde Beria Onger bağımsız adayken onu desteklemek için yapılan etkinliklere de katılmış. Süleyman Hocamız anlatmış o saz çalmış... İyi bir ekiplermiş. Yeni piyasaya çıkan Aysun Çobanoğlu tarafından kaleme alınan “Aşık Sarıcakız Hayatı Sanatı ve Şiirleri” isimli kitaba baktığımda ayrılığın hasretin sevgiliye sitemin ve kısacası hayatı algılamanın trajedisini mısra mısra ben de gördüm. Bilinç acıtır demişti büyüklerden biri bir zamanlar. Evet bilinç kadın olunca daha kötü acıtıyor.
Şu sıralarda daha sorunsuz bir hayatı var İlkin Hanım’ın ‘az insan az sorun’. Aşıkların sahne aldığı konserler yine oluyor. Samsun Üniversitesi’nde İTÜ’de konserlere katılıyor. İkisinde de salon hınca hınç doludur gençlerin aşıklık geleneğine ilgi duyması onu çok memnun eder.
Bir de emeli var: “Azerbaycan Televizyonu’nda kadın aşıkların oluşturduğu ‘Peri Meclisi’ isimli bir program yapıyorlar ben de Türkiye’de öyle bir program yapmak isterim. Kadın aşıkları çağırırım bazen de erkek misafirlerimiz olur tartışır söyleşir çalarız... Bu geleneği yaşatmamız lazım”. İlgililere duyururuz.
Söyleşimizi yaptık Sarıcakız’ın ve Hülya Hanım’ın maharetli ellerinden çıkan böreklerimizi dolma ve tatlılarımızı da yedikten sonra kalkma zamanı geldi... Bize çıkmadan önce evinin penceresine yuva yapmış bir güvercini gösterdi “bakın bir de lohusam var”... Ona gözü gibi bakıyormuş. Bebek’ten sonra başka limanlara kanat çırpacak güvercin. Hayat böyle. Biz de bu sıcak dost ortamından şehrin ürkütücü ve bencil kalabalığına doğru yollanıyoruz isteksizce...
Bazlama
Bazlamanın mayasını şaşırdım
Teknesinden hamurunu taşırdım
Bazlamayı ben tandırda pişirdim
Bazlama yanında ayranlı yayık
İçinde sarı yağ ağzına layık
………
Bazlamalar pişti ne güzel taze
Karnı aç olanlar buyursun bize
Yiyen dua etsin Sarıcakız’a
Bazlama yanında ayranlı yayık
İçinde sarı yağ ağzına layık
Değil mi?
Açlık yokluk sefaletin derdini
Çeken başka yiyen başka değil mi?
Yumurtaya ete kaymağa bala
Bakan başka yiyen başka değil mi?

Yürüyor ha yürüyor
Hesabını soruyor
Toprağa düşen tohum
Yeşerdi can veriyor
………..
Sarıcakız bulamazsın yerini
Düşük ücretlerle yüzerler derini
Kanı canı ile alın terini
Döken başka yiyen başka değil mi?
Söyleşi: Necla Akgökçe
__________________
Yediğin içtiğin senin olsun kardaş
Ahiret için neler yapıyorsun onlardan bahset ...
Hâdim isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-02-2008, 02:09 PM   #3 (permalink)
♥•♥• Ŝεŝŝĭź£ĭќ •♥•♥

 
azeriguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2007
Mesajlar: 539
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 156
Rep Puanı: 1664
Rep Derecesi:
azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.
Standart cok sagolun

Merhaba ilginiz icin tesekkur ederim zahmet cekip yazmissiniz ama bunlar Turkiye sahasi..Bana Azerbaycan sahasi lazim..__________________
Başarının %5'i yapmayı bilmekten %95'i yapabilmekten oluşur.
azeriguzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-02-2008, 02:15 PM   #4 (permalink)
Kurucu

 
Hâdim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Başkent
Yaş: 30
Mesajlar: 33.506
Bahsedildi: 5 mesajda
Davet edildi: 3 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 2449
Rep Puanı: 83973
Rep Derecesi:
Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.
Standart

Kusura bakma o zaman ..

Ama Nicki "cd_" olan bir arkadaşımız var.İmzasında ödev bizim işimiz diyor..kendisine özel mesaj atabilirsin yardımcı olacağından eminim..__________________
Yediğin içtiğin senin olsun kardaş
Ahiret için neler yapıyorsun onlardan bahset ...
Hâdim isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-02-2008, 06:01 PM   #5 (permalink)
Profesyonel

 
şuursuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Feb 2008
Yaş: 26
Mesajlar: 2.105
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 210
Rep Puanı: 1830
Rep Derecesi:
şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.
Standart

konuyla ilgileniyorum en kısa sürede size döneceğim__________________


şuursuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-02-2008, 06:04 PM   #6 (permalink)
°•♥•°кαя∂єℓєи°•♥•°

 
~~Dilara~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Nov 2007
Bulunduğu yer: νєиÜѕ:)
Yaş: 25
Mesajlar: 55.550
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 3118
Rep Puanı: 80472
Rep Derecesi:
~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.
Standart

Alıntı:
cd_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
konuyla ilgileniyorum en kısa sürede size döneceğim
İlginden dolayı Teşekkürler...__________________


Uykum Gibi Gelsene...!
Kardelen' immmm

~~Dilara~~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-02-2008, 06:32 PM   #7 (permalink)
Profesyonel

 
şuursuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Feb 2008
Yaş: 26
Mesajlar: 2.105
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 210
Rep Puanı: 1830
Rep Derecesi:
şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.
Standart

acaba bu ödev yıllık ödev mi yoksa araştırma ödevi mi ? sormam da ki amaç bilgileri ona göre sunacak olmam cevabınız doğrultusunda size yardımcı olmaya çalışacağım__________________


şuursuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-02-2008, 06:37 PM   #8 (permalink)
°•♥•°кαя∂єℓєи°•♥•°

 
~~Dilara~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Nov 2007
Bulunduğu yer: νєиÜѕ:)
Yaş: 25
Mesajlar: 55.550
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 3118
Rep Puanı: 80472
Rep Derecesi:
~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.~~Dilara~~ Çok ünlü.
Standart

Alıntı:
cd_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
acaba bu ödev yıllık ödev mi yoksa araştırma ödevi mi ? sormam da ki amaç bilgileri ona göre sunacak olmam cevabınız doğrultusunda size yardımcı olmaya çalışacağım
Şu an bu ödevi talep eden üye burda değil o yüzden yıllık ödev mi araştırma ödevimi bilgim yok.__________________


Uykum Gibi Gelsene...!
Kardelen' immmm

~~Dilara~~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-02-2008, 04:09 PM   #9 (permalink)
♥•♥• Ŝεŝŝĭź£ĭќ •♥•♥

 
azeriguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2007
Mesajlar: 539
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 156
Rep Puanı: 1664
Rep Derecesi:
azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.
Standart

Merhaba..yok yillik odev degil..sadece arastirma odevi..yardim ede bilirseniz sevinirim..__________________
Başarının %5'i yapmayı bilmekten %95'i yapabilmekten oluşur.
azeriguzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-02-2008, 04:14 PM   #10 (permalink)
♥•♥• Ŝεŝŝĭź£ĭќ •♥•♥

 
azeriguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2007
Mesajlar: 539
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 156
Rep Puanı: 1664
Rep Derecesi:
azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.azeriguzel Mükemmel bir geleceğe sahip.
Standart

acaba bu ödev yıllık ödev mi yoksa araştırma ödevi mi ? sormam da ki amaç bilgileri ona göre sunacak olmam cevabınız doğrultusunda size yardımcı olmaya çalışacağım

arastirma odevi....simdiden tesekkurler__________________
Başarının %5'i yapmayı bilmekten %95'i yapabilmekten oluşur.
azeriguzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
asiklar, azerbaycan, kadin, kadinasiklar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 06:50 PM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0