Array
Geri git   GençMekan > EĞİTİM | ÖĞRETİM > Bilgi Kaynağı > Bilgi Merkezi


öyküleyici anlatıma örnek sanat metinleri


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17-02-2008, 01:32 PM   #1 (permalink)
dar
Çaylak
 
dar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Nov 2007
Mesajlar: 40
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 119
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi:
dar Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Ünlem öyküleyici anlatıma örnek sanat metinleri

yha dil anlatıma ödev istekleri diye bir yer bulamadım(şimdiden özür dilerim)
öyküleyici anlatıma örnek sanat metinleri lazım acil yarına yetişmeli.lütfen yardım edin!!!!!!!!!!!!!!!

Benzer Konular:

___----____
dar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-02-2008, 01:54 PM   #2 (permalink)
Kurucu

 
Hâdim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Başkent
Yaş: 30
Mesajlar: 33.507
Bahsedildi: 5 mesajda
Davet edildi: 3 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 2449
Rep Puanı: 83973
Rep Derecesi:
Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.
Standart

Öyküleyici Anlatım : Tasarlanan gözlemlenen ya da yaşanan bir olayı yer zaman ve kişi kavramlarına bağlayarak anlatan anlatım biçimine öyküleme denir. O halde öykülemede dört temel kavram bulunur:

* Öykülemede konuyu geliştiren olgu ya da olgular vardır ki buna olay denir.

* Öykülemede olayın geçtiği çevre ya da yer kavramı bulunur.

* Olayın akışı içinde aklımızda yarattığımız kavram zaman öğesini oluşturur.

* Olayın içinde yer alan veya bu olayı yaratan öğelere kişi adı verilir.

İki farklı öyküleme biçimi vardır:

Açıklayıcı Öyküleme : Birtakım bilgileri zamansal oluşuma (kronolojiye) göre anlatan ve sanatsal bir kaygının güdülmediği bir öyküleme biçimidir. Temel amaç herhangi bir şeyi tarihsel gelişimi içinde okura aktarmak bu konuda onu bilgilendirmektir.

Sanatsal Öyküleme : Bu öykülemede bilgilendirme amacı yoktur. Temel amaç bir olay anlatıp okuru o olayın içine çekmek onun içinde yaşatıp okuru duygulandırmaktır. Öykü roman gibi yazınsal türlerin kullanıldığı öykülemeye sanatsal öyküleme denir.

Örnek :

Hamdi amcamı en son 1960-1961 yıllarında gördüm. Bir iş nedeniyle Ankara'ya gelmişti. Beni görmeden gitmeyi içine sindirememiş telefon edip geleceğini söylemişti. Tıpkı çocukluğumda babamı beklediğim gibi camdan cama koşup gelişini bekledim. Uzun yıllar sonra birbirimizi görüp konuşacaktık. Amca yeğen birbirimize sarıldık. Hem sevinçten hem de annemi babamı anımsayıp ağladık. Çocuklarımı kucağına aldı. Onları öpüp öpüp sevdi. Kardeşim Leman Hanım bunları görseydi dedi. O gün onu son görüşüm oldu. Öldüğünü duyduğum zaman ne yapacağımı şaşırdım...
__________________
Yediğin içtiğin senin olsun kardaş
Ahiret için neler yapıyorsun onlardan bahset ...
Hâdim isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-02-2008, 06:27 PM   #3 (permalink)
dar
Çaylak
 
dar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Nov 2007
Mesajlar: 40
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 119
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi:
dar Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Standart

çookk teşekür ederim...dar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-09-2008, 10:41 PM   #4 (permalink)
Çaylak
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 1
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 1
Rep Derecesi:
makbus_18 Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Standart

slm dilin işlevleri nelerdir? yardımcı olursanız sevinirimmakbus_18 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10-09-2008, 08:31 AM   #5 (permalink)
เlђค๓ קєгเรเ

 
~~Özge~~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: May 2008
Bulunduğu yer: Sαмѕυη
Yaş: 21
Mesajlar: 12.146
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 532
Rep Puanı: 1348
Rep Derecesi:
~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.~~Özge~~ Gururlanmaya değer.
Standart

Alıntı:
makbus_18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
slm dilin işlevleri nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim

Dilin işlevleri :

1)Kanalı-kontrol işlevi
2)şiirsel işlevi
3)alıcıyı harekete geçirme işlevi
4)gördergesel işlev
5)heyecana bağlı işlev


ben bu kadar biliyorum~~Özge~~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-09-2008, 10:09 PM   #6 (permalink)
Çaylak
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 1
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı: 1
Rep Derecesi:
_koxper_ Bu noktada bilinmeyen bir miktar.
Sakin

Bunlar dilin işlevleri ve özellikleri kardesim ..

1GÖNDERGESEL İŞLEV:

Bir ileti dilin göndergeyi olduğu gibi ifade etmesi için düzenlenerek oluşturulmuşsa dil göndergesel işlevde kullanılmıştır. Bu başka bir ifadeyle dilin bilgi verme işlevidir. Burada amaç gönderge konusunda doğru nesnel gözlemlenebilir bilgi vermektir. Bu işlev daha çok kullanma kılavuzlarında nesnel anlatılarda bilimsel bildirilerde kısa not ve özetlerde karşımıza çıkar.

ÖRNEK: “ Hegel’in felsefesinin çıkış noktası bilim değil tarihtir.”

2.HEYECANA BAĞLI İŞLEV:

Bir ileti göndericinin iletinin konusu karşısındaki duygu ve heyecanlarını dile getirme amacıyla oluşturulmuşsa dil heyecana bağlı işlevde kullanılmıştır. Bu işlev göndericinin kendi iletisine karşı tutum ve davranışını belirtir. Bu işlevde çoğunlukla duygular heyecanlar korkular sevinç ve üzüntüler dile getirilir. Dilin göndergesel işlevinde nesnellik heyecana bağlı işlevinde öznellik hâkimdir. Özel mektuplarda öznel betimlemeler ve anlatılarda lirik şiirlerde eleştiri yazılarında dilin heyecana bağlı işlevinden sıkça yararlanılır.

ÖRNEK: “Ben bu davranışınızı etik bulmuyorum siz yanlış davranıyorsunuz.”

3.ALICIYI HAREKETE GEÇİRME İŞLEVİ:

Bu işlevde ileti alıcıyı harekete geçirmek üzere düzenlenmiştir. İletinin bir çeşit çağrı işlevi gördüğü bu işlevde amaç alıcıda bir tepki ve davranış değişikliği yaratmaktır. Propaganda amaçlı siyasi söylevler reklâm metinleri genelgeler el ilanları genellikle dilin bu işleviyle oluşturulur. Dilin alıcıyı harekete geçirme işleviyle hazırlanan metinlerde gönderici iletiyi alanı işin içine sokmayı onu sorgulamayı ister.

ÖRNEK: “Sınıfı hemen terk et.”

4.KANALI KONTROL İŞLEVİ:

Bir ileti kanalın iletiyi iletmeye uygun olup olmadığını öğrenmek amacıyla düzenlenmişse dil kanalı kontrol işlevinde kullanılmıştır. Gönderici ile alıcı arasında iletişimin kurulmasını sürdürülmesini ya da kesilmesini sağlayan bu işlevde iletinin içeriğinden çok iletişimin devam ettirilmesi olgusu ağır basar. Törenlerde uzun söylevlerde aile yakınları ya da sevgililer arasındaki konuşmalarda; dilin kanalı kontrol işlevini yansıtan iletiler sıkça kullanılır.

ÖRNEK: “Beni anladınız değil mi?”

5.DİL ÖTESİ(ÜST DİL)İŞLEVİ:

Bir ileti dille ilgili bilgi vermek üzere düzenlenmişse o iletide dil dil ötesi işlevde kullanılmıştır. Dilin dil ötesi işlevinde iletiler dili açıklamak dille ilgili bilgi vermek için düzenlenir. Daha çok bilimsel metinlerde ve öğretme amaçlı konuşmalarda karşımıza çıkan ve “yani demek istiyorum ki bir başka deyişle” gibi sözcüklerde kendini gösteren dil ötesi işleve günlük yaşamda da sıkça başvurulur.

ÖRNEK: “Beni yanlış anlamayın ben bu sözcüğü mecaz anlamda kullandım.”cümlesinde ileti dille ilgili bilgi vermek başka bir iletiyi açıklamak üzere düzenlenmiştir.

6.ŞİİRSEL(SANATSAL)İŞLEV:

Bir iletinin iletisi kendisinde ise dil şiirsel işlevde kullanılmıştır. Dil bu işlevde kullanıldığında iletinin iletmek istediği husus iletinin kendisindedir. Bu durumda ileti kendi dışında herhangi bir şeyi ifade etmez yansıtmaz. Obje iletinin kendisidir. Örneğin dilin şiirsel işlevde kullanıldığı metinler olan lirik anlatılarda ve şiirlerde şiirin amacı o şiirin kendisidir. Şiirsel metinler kendinden başka bir şeyi ifade etmeye ihtiyaç duymaz bir şiir sadece şiir olduğu için önemli ve anlamlıdır yani şiirin gerçeği şiirin kendisidir. Dilin şiirsel işleviyle kullanıldığı metinlerde gönderici alıcıda hissettirmek istediği etkileri uyandırmak için dili istediği gibi kullanır yani kendi özgün üslubunu oluşturmak için bir anlamda dili yeniden yaratır. Edebi sanatlardan karşılaştırmalardan çağrışım gücü yüksek sözcüklerden yararlanarak imgeler oluşturur sözcükleri daha çok yan ve mecaz anlamlarda kullanır. Edebi metinlerde dil şiirsel işlevde kullanılır.

Bendende bu kadar:P

Dil ve konuşabilme yeteneği insanoğluna yaratılışıyla birlikte bağışlanmış ve onu diğer canlılar üzerinde üstün kılmış en önemli özelliklerinden birisidir. İnsan adı verilen bu canlı türünün en üstün özelliği düşünebilmesi ve muhakeme edebilmesidir. Dil-düşünce ilişkisi ise yüzyıllardan beri araştırılan bir konudur. Kimi dilbilimcilere göre dil düşüncenin evidir. Diğer bir söyleyişle düşünce ancak dille oluşur ve yine dil sayesinde dış dünyaya aktarılır. Çok yeni sayılabilecek bir bakış açısına göre ise adlandırma ve kavramlar olmadan düşünce üretilemez. Öyle anlaşılıyor ki insanı insan yapan bu iki temel özelliği birbiriyle yakından ilgilidir.

Dil bireye düşünce üretebilme düşüncelerini dışa vurma bilgi edinme geçmişini hatırlama gününü yaşama geleceğine yön verme kişiliğini kazanma hayatını sürdürme gibi daha pek çok açıdan yardımcı olmaktadır. Bu yönüyle dil daha çok bireyseldir. Çünkü kişiliğimiz biraz da dilimizle kazanılır ve kişiliğimiz aslında dilimizde gizlidir. Dil ferdî ve millî kişilik ve kimliğimizi bünyesinde barındırır. Dil hayatın her safhasını kapsayan her an onun içinde yaşadığımız genişçe bir dünyadır. Kısacası dil aslında hayatın kendisidir.

İnsanoğlu toplu hâlde yaşamaya mecbur ve muhtaç olan bir canlı türüdür. Hiçbir insan tek başına yaşayamaz. İnsanların bir arada yaşayabilmeleri için aralarında birtakım ortak özelliklerin bulunması gerekir. İnsanları bir araya getirip aralarında ortak duygusal bağlar kuran vasıtalardan birisi de dildir. Dilin insanlar arasında iletişimi sağlaması onun çok küçük bir yönünü ifade etmektedir. Dil asla mekanik değil duygusal bir iletişim aracıdır. Dilin asıl işlevi insanlar arasında doğal duygusal ve ruhsal bağlar kurmasıdır.

Böylelikle diller insan topluluklarını birbirlerine yaklaştırarak “millet” adı verilen sosyal kurumun oluşmasına zemin hazırlarlar. Bu yönüyle dil milleti oluşturan bireyler arasında tam bir birleştirici unsur görevini üstlenir. Onları duygu düşünce hayal ve en önemlisi dış dünyayı algılama açısından birbirine yaklaştırır. Dil sayesinde ortak duygu düşünce ve ideallere sahip olan bireyler arasında aynı zamanda ortak bir şuur da oluşur. Bu şuur ferdî şuurun çok ötesinde millî bir şuurdur. Millî şuur ise bir milleti ayakta tutan geçmişini hatırlatan değerlerini bugüne taşıyan bugününü en güzel şekilde yaşatan ve bütün bunları kapsayacak şekilde geleceğe yön veren hareketlerin bütünüdür.

İleti dilin göndergeyi olduğu gibi ifade etmesi amacıyla düzenlenerek oluşturulmuşsa dilin “göndergesel işlev”de; ileti göndericinin iletinin konusu karşısındaki duygu ve heyecanlarını dile getirme amacıyla oluşturulmuşsa dilin “heyecana bağlı işlev”de; ileti alıcıyı harekete geçirmek üzere düzenlenmişse dilin “alıcıyı harekete geçirme işlevi”nde; ileti kanalın iletiyi iletmeye uygun olup olmadığını öğrenmek amacıyla düzenlenmişse “kanalı kontrol işlevi”nde; ileti dille ilgili bilgiler vermek üzere düzenlenmişse “dil ötesi işlev”de ve iletinin iletisi kendinde ise dilin “şiirsel işlevi”nde (Poetik) kullanıldığı vurgulanır. Edebî metinlerde şiirsel işlevinin hakimiyetinde dilin diğer işlevlerinin de kullanıldığı belirtilir. Bazı metinlerde birkaç işlevin birlikte kullanılabileceği sezdirilir. Dil “şiirsel işlevi”nde kullanıldığında iletinin iletmek istediği husus iletinin kendisinde aranmalıdır. Bu durumda ileti kendi dışında herhangi bir şeyi herhangi bir olguyu ifade etmez yansıtmaz. Obje iletinin kendisidir. Ancak bu iletinin insandan hayattan ve yaşanılan dünyadan soyutlanması değildir. Burada sanata özgü gerçeklik vurgulanmalıdır._koxper_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
anlatima, metinleri, ornek, oykuleyici, sanat


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:35 AM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0