Array
Geri git   GençMekan > EĞİTİM | ÖĞRETİM > Bilgi Kaynağı > Bilgi Merkezi


ahlaki liderlik


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20-09-2008, 08:07 PM   #1 (permalink)
Profesyonel

 
şuursuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Feb 2008
Yaş: 26
Mesajlar: 2.105
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 210
Rep Puanı: 1830
Rep Derecesi:
şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.şuursuz Mükemmel bir geleceğe sahip.
Standart ahlaki liderlik

AHLAKI LIDERLIK GEREKSINIMI
Günümüzde insanlığı etkileyen küresel krizin en temelinde toplumun tüm kesimlerinde ahlaki liderliğin eksik olması yatmaktadır. Ahlaki liderliğin eksikliği dünyanın her kösesinde ve toplumun her düzeyinde sürekli kendisini gösteren ahlaksız davranışlarla sergilenmektedir. Aileden yetkinin en üst düzeylerine varıncaya kadar insan çabasının hiçbir alanı bunun dışında kalamamaktadır. Ahlaki liderliğin tanımlanması genelde zordur çünkü toplum liderliğin ne anlama geldiği konusunda birçok çelişkili mesajlar vermektedir. Sempozyuma katılanlar etkili ahlaki liderliği belirleyen birkaç temel özelliği tanımlamanın ve bu özelliklerin topluma hizmet veren kurumlarda gelişmesini sağlayacak sistemli bir öğrenme sürecinin başlatılmasının yararlı olacağına inanmaktadır.
HIZMETE YÖNELIK LIDERLIK
İlk sorun liderlik teriminden ne kastedildiğinin açıkça tanımlanmasıdır. Genellikle "liderlik" kelimesi bu tartışmada kullanıldığı seklinden çok farklı kavramlar çağrıştırmaktadır. "Bir lider"i tanımlaması istendiğinde insanlar çoğunlukla "yöneten is basında olan kontrol eden kisi"veya "emirler veren kişi" seklinde yanıtlar vermektedir. Ne yazık ki tarih sayfaları da liderliği yukarıdaki terimlerle tanımlayan kişilerle doludur.
Dünyanın her yerinde görülen otokritik babacan yöneten ve "herseli bilen"liderlik şekilleri hizmet etmekle yükümlü oldukları kişileri yetkisiz kılma eğilimindedir. Bu tür liderler karar verme sürecini aşırı bir merkeziyetçilik anlayışı içinde kontrol eder ve diğerlerini anlaşmaya zorlarlar. Sadece kendi sabit ve kesin fikirlerini daha da geliştirmek amacıyla dinlerler. Eğer insanlık ortak ergenlik döneminden ortak olgunluk çağına geçenekse ve eğer Dünya Zirvesi sürecinin uzun vadeli semerelerini toplamak istiyorsak kendimize bazı sorular sormalıyız. Birincisi günümüzde yaygın olan liderlik modelleri insanlığın karsısındaki önemli küresel konuları bütünlük ve adalet içinde çözme yeteneğine sahip liderler üretebilmekte midir ? İkincisi günümüzün liderlik modelleri tarafından oluşturulan kurumlar sürdürülebilir bir dünya uygarlığı yaratma yeteneğine sahip midir ? Üçüncüsü biz kendimiz modası geçmiş alışkanlıklarımızı ve eski bağlılıklarımızı terk etmeye ve yeni bir ahlaki liderlik modeli aramaya hazır miyiz ? Dördüncüsü böyle yeni bir liderlik sekli nasıl olacaktır ? Bu soruların bazılarına yanıt olarak yeni bir ahlaki ve atik liderlik modeli için aşağıdaki öneri sunulmaktadır.
Önerilen liderlik modeli kesinlikle diğer insanlara hizmet üzerine kuruludur. Bu nedenle ahlaki liderliğin ön koşullarından birisi hizmet ruhudur -- kişinin kendi ailesine toplumuna ulusuna ve sonuçta da dünya toplumuna hizmet. Bu hizmet ruhu hiçbir şekilde bireysel inisiyatifi veya bireysel istekleri yadsımamakta veya bireysel yaratıcılığı bastırmamaktadır. Aksine bu kavram bir yandan bütünün refahını ve mutluluğunu güvence altına alırken öte yandan da bireyin içindeki potansiyeli ortaya çıkaran bir liderlik modeli gerektirmektedir. Liderler olarak ortaya çıkan kişilerin hizmet ruhu ile mükemmellik arzusunu birleştirmeleri gerekecektir. Hizmete dayalı bir liderlikten ortaya çıkacak olan kurumlar ise bir yandan her bireyin haklarını özgürlüklerini ve inisiyatiflerini güvence altına alırken öte yandan da tüm toplumun refahını ve mutluluğunu sağlayacaktır. Bu kurumlar bizi doğanın ve dünya üzerindeki tüm varlıkların güzelliğine büyük bir özen gösteren bir uygarlığa götürecek olan insan onurunu koruyacaklardır.
YETENEKLER KAVRAMI
Ahlaki eğitim konusundaki geleneksel yaklaşımlar genellikle ahlaklı insan için pasif bir kavram geliştirme eğilimi içinde olmuşlardır: iyi olmak beladan uzak olmak demektir. Ancak burada su soru akla gelmektedir: Bu ahlaklı insan bireysel ve toplumsal değişimi sağlayacak eylemler içinde bilinçli ve aktif bir şekilde yer alan sosyal bir aktör konumuna nasıl gelebilir ? Öncelikle bir bireyin ahlaklı bir kişi olması için ahlaki ve atik eylemler gerçekleştirmesini sağlayacak belirli yeteneklere sahip olması gereklidir. Neyin ahlaklı ve atik olduğunu bilmek yeterli değildir. Bireyin ahlaklı bir insan olması için bilgisini eyleme dökmesi gerekir. Bu nedenle bireyin ahlaki bilgiye ve ahlaki bir eyleme sahip olmasını sağlayan yetenekler ahlaki liderliğin geliştirilmesinde büyük ve öncelikli bir önem taşımaktadır.
Her yetenek özel işlevlere ve özelliklere sahiptir ve belirli kavramların veya ilkelerin erdemlerin tutumların (aklin sahip olduğu alışkanlıklar) ve becerilerin bir bileşiminden oluşmaktadır. Bu işlevler ve özellikler aşağıda sıralanan onbeş yeteneğin her birini tam olarak anlamamızda bize yardımcı olmaktadır. Örneğin meşverete etkili bir şekilde katılma yeteneğine bakalım. Bir liderin meşverete etkili bir şekilde katılması için sahip olması gereken erdemler nelerdir ? Anlaması gereken kavramlar veya ilkeler nelerdir ? Meşverete etkili bir şekilde katılması için ne gibi tutumları olması gerekir ? Liderin meşverete etkili bir şekilde katılması için ne gibi becerileri olması gerekir ? Bu unsurların bireydeki özel karışımı o bireyde belirli eylem tiplerini gerçekleştirme yeteneği yaratmaktadır.
Ahlaki liderlik için sistemli bir öğrenme süreci veya eğitim programının geliştirilmesinde ilk ve en önemli görev programın geliştirmeyi hedefleyeceği gerekli yeteneklerin tanımlanmasıdır. Bunu müfredat unsurlarının tasarımı ve öğrenme sürecini kolaylaştıracak olan uygun eğitim yöntemlerinin seçimin için gerekli ön bilgiyi sağlayan her yeteneğin unsurlarının (yani erdemler kavramlar tutumlar ve beceriler) analiz edilmesi izlemektedir.
LIDERLIK IÇIN GEREKLI YETENEKLER
Aşağıda sıralanan yetenekler listesi etkili ahlaki liderlik için gerekli olduğuna inanılan özelliklerden oluşmaktadır. Stok’larda çalışan bireyler bu yetenekleri geliştirdiklerinde kurumlarının sürdürülebilir bir dünya uygarlığına doğru giden değişim sürecinde önemli bir ahlaki liderlik rolü oynamalarını sağlayabileceklerdir.
Bu yetenekler önem sırasına göre sıralanmamıştır. Ayrıca bunun gerekli bütün yetenekleri kapsayan tam bir liste olarak da düşünülmemesi gerekir. Liste sadece çalışma grubu tarafından ahlaki liderlik için gerekli görülen yetenekleri kapsamaktadır. Bu listeyi gören herkesin bunu kullanmasını ve kendi kurumlarına uyarlamasını ve bu yazıda sunulan noktaları geliştirmeye devam etmesini diliyoruz.
Aşağıda sıralanan yeteneklerin her biri belirli kavramlar erdemler tutumlar ve becerilerden oluşmaktadır. Her yetenek konusunda daha açık bir anlayış kazanmak için kendimize su soruları sormalıyız: Belirli bir yeteneğin geliştirilmesi için gerekli erdemler nelerdir ? Bir yeteneğin geliştirilmesi için kavranması gereken kavramlar nelerdir ? Bir yeteneğin geliştirilmesi için kişinin sahip olması gereken tutumlar nelerdir? Belirli bir yetenek için gerekli beceriler nelerdir ?
• Diğer insanları teşvik etme ve kalplerinde sevinç yaratma yeteneği;
• Kendi düşüncelerini ve eylemlerini sevgiyle yayma yeteneği;
• Vizyon sahibi olma ve diğerlerini de vizyon sahibi olmaları için teşvik etme yeteneği;
• Kendi islerini ve sorumluluklarını dürüstlük içinde yürütme yeteneği;
• Kendi güçlerini ve zayıflıklarını egoyu isin içine katmadan değerlendirme yeteneği;
• Yaratılışın daha yüce amaçlarına yönelerek kendi bencil eğilimlerine karsı koyma yeteneği;
• Yaratıcı ve disiplinli bir şekilde inisiyatif uygulama yeteneği;
• Çabayı sürdürme ve engellerin asılmasında kararlı olma yeteneği;
• Üstünlük (tahakküm) ilişkilerini anlama ve bu tür ilişkilerin karşılıklı bağımlılık ve hizmet ilişkilerine dönüşmesini kolaylaştırma yeteneği;
• Adaletin oluşturulmasında bir katalizör görevi görme yeteneği;
• Eğitim etkinliklerinin gerçekleşmesine hem bir öğrenci ve hem de bir öğretmen olarak katkıda bulunma yeteneği;
• Eylem üzerinde sistemli bir şekilde düşünerek ve bunu da gelişen ve tutarlı bir çerçeve içinde yaparak öğrenme yeteneği;
• Çözümlerin araştırılmasında sistemli bir şekilde düşünme yeteneği;
• Meşverete etkili bir şekilde katılma yeteneği;
• Bir yandan çeşitliliği desteklerken öte yandan da birliği oluşturma yeteneği;
• Toplumun kurumlarında bu kurumların hizmet ettikleri bireylere güç vermelerini ve yeteneklerini insanlığın hizmetinde kullanmalarını sağlayacak şekilde islemeleri amacıyla hizmet etme yeteneği.


___----____
__________________


şuursuz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ahlaki, liderlik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 08:08 PM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0