Array
Geri git   GençMekan > EĞİTİM | ÖĞRETİM > Bilgi Kaynağı > Bilgi Merkezi


dillerin sınıflandırılması


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-11-2008, 06:26 PM   #1 (permalink)
Deneyimli

 
alemdarserkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Oct 2008
Bulunduğu yer: SİVAS
Mesajlar: 784
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 152
Rep Puanı: 1741
Rep Derecesi:
alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.
gül dillerin sınıflandırılması

dillerin köken ve yapı bakımından sınıflandırılmasını araştırıyorum. bulur ve yazarsanız makbule geçer. şimdiden tşekkürler


___----____
alemdarserkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-11-2008, 08:27 PM   #2 (permalink)
Profesyonel

 
» HiLaL » - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Oct 2007
Bulunduğu yer: υçυяυм кєηαяı..
Mesajlar: 3.833
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 436
Rep Puanı: 13264
Rep Derecesi:
» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.» HiLaL » Çok ünlü.
Standart

Alıntı:
alemdarserkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dillerin köken ve yapı bakımından sınıflandırılmasını araştırıyorum. bulur ve yazarsanız makbule geçer. şimdiden tşekkürler
Her milletin her kavmin kendine göre bir anlaşma sistemi olduğu gerçeğinden yola çıkarak dünyada ne kadar kavim varsa o kadar dil vardır diyebiliriz. Nitekim bugün ölü olan dillerle birlikte yeryüzünde yaklaşık olarak üç bin civarında dilin varlığından bahsedilmektedir. Ancak nüfus itibariyle yüz milyondan fazla kişi tarafından konuşulan dilleri saymak istersek bu sayının parmakla sayılabilecek kadar azalacağı görülecektir.

Dilin nasıl doğduğu ve konuşmanın nasıl ortaya çıktığı konusunda dil bilimciler tarafından birtakım teoriler ortaya atılmıştır. Eldeki metinlerden en eski yazılı belgelerin günümüzden ancak 5500 yıl kadar öncesine ait olması ilk insanların ise bundan binlerce belki de milyonlarca yıl önce yaşamış olmaları dillerin doğuşu hakkında kesin bir yargıya varılamayacağını gösteriyor.

Yeryüzündeki diller söz dizimi zaman yapı canlı olma – ölü olma kaynak olma ve türeme edebî dil konuşma dili gibi çeşitli prensiplere göre sınıflandırılmaktadır. Biz burada dilleri yapı ve köken akrabalığına göre sınıflandırma geleneğine uyarak iki başlık altında inceleyeceğiz:

Yapılarına Göre Diller

Kökenlerine Göre Diller

A. YAPILARINA GÖRE DİLLER


Dünya dilleri dili oluşturan kelimelerin eklerin bu eklerin kuruluş ve işleyişleri gibi yapı bakımından gösterdikleri benzerliklerine göre üç gruba ayrılır:

Tek Heceli Diller

Eklemeli Diller

Çekimli Diller

Tek Heceli Diller


Bu gruptaki dillerde kelimeler bir heceden oluşmaktadır. Cümleyi meydana getiren kelimeler ek almazlar ve şekil değişikliğine uğramazlar. Bu dillerde kelimenin görevi cümle içindeki sırasından ve vurgusundan anlaşıldığı için çok zengin bir vurgu ve tonlama sistemi vardır. Kelime çeşitleri özel seslerle ayırt edilmediği için aynı kelime yerine göre hem isim hem sıfat hem fiil hem edat... olabilmektedir. Çince ve Tibetçe bu grubun tipik dillerindendir. Bazı Himalaya ve Afrika dilleriyle Endenozya dilleri ve Vietnam dili de bu gruba dahil edilir. Bu dillerde “birleşik kelimeleri oluşturan kelimeler bile birbirinden ayrı yazılır: Vo yav kan şu. Çince bu cümle kelime kelime şöyle çevrilebilir: Ben istemek bakmak kitap. Bu cümleyi Türkçe olarak söyleyecek olursak şöyle düzenleriz: Ben kitap okumak istiyorum. Dien sı ci: Elektrik görme cihaz. Bu üç kelimeden kurulmuş söz televizyon anlamındadır.”


Eklemeli Diller


Bu gruptaki dillerde tek veya çok heceli kelime kökleriyle ekler vardır. Bu dillerde kelime köklerinden yeni kelimeler türetilirken veya kelimelerin geçici durumları yapılırken kelime köklerine ekler getirilir. Türetme veya çekim sırasında kökte bir değişme olmaz. Köklerle ekler birbirinden kolaylıkla ayrılabilir. Anlam ve görev değişikliği yapan ekler kelime sonuna getirildiği gibi kelime başına getirilen ekler de vardır. Türkçemiz bu grubun en belirgin örneğidir. Dilimizde ön ekler olmadığı hâlde kelime sonuna getirilen eklerde bir zenginlik ve çeşitlilik vardır. Bu özelliğiyle dilimiz sondan eklemeli bir dildir. Moğolca Mançuca Tunguzca Macarca Fince ve Samoyetçe bu grupta yer alan diğer dillerdendir.Çekimli Diller


Çekimli dillerde de kelime kökleriyle ekler vardır. Fakat yeni kelimeler türetilirken veya çekim yapılırken kelime kökünde değişiklikler olur. Hint-Avrupa dillerinde kelime kökünde görülen değişiklik kökü tanınmayacak bir şekle sokar ortaya çıkan yeni kelimede kökü hatırlatacak bir ses bir işaret bulunmaz. İngilizce’deki uzanmak fiilinin lie / lay / lain yapmak fiilinin do / did / done gitmek fiilinin go / went / gone; Almanca’daki atmak fırlatmak fiilinin werfen / warf / geworfen; sein yardımcı fiilinin bin ist sind war waren... şekillerine girmesi gibi. Arapça gibi çekimli dillerin bazılarında ise kökteki ünlüler değişirken türetilen yeni kelimeyle kök arasındaki ilgiyi koruyan bir bağ kendisini hissettirir. Çekimli dillerin tipik bir örneği olan Arapçada kelimenin çekirdeğini oluşturan ünsüzler değişmezken belli kalıplarla yeni kelimeler türetilir. Aynı kökten olan ders medrese müderris tedrisat kelimelerinde d r s ünsüzleri sabit kalırken ünlüler ve bazı gramer unsurları değişmektedir

B. KÖKENLERİNE GÖRE DİLLER

Köken bakımından birbirine yakın aynı kaynaktan çıkan akraba diller dil ailelerini oluşturlar. Dillerin birbirleriyle bir dil ailesi oluşturacak şekilde akrabalıklarının saptanmasında o dillerin ses yapısı şekil yapısı cümle yapısı köken bilgisi ve ortak kelimeleri bakımlarından benzerlikleri araştırılır. Bir dil ailesindeki dillerin kökenini oluşturan ana dile ait metinler pek bulunmasa da gruptaki diller arasında yukarıda sayılan noktalar bakımından benzerliklerin bulunması zamanla birbirinden uzaklaşan dillerin bilinmeyen bir yerde ve zamanda konuşulan ana dilden ortaya çıktığını göstermektedir. Bir ana dile ait metinler olmasa bile bu ana dilin bir çok özelliğini kendisinden türeyen ailedeki dilleri birbirleriyle karşılaştırarak tespit etmek mümkündür. Dil ailesi ifadesi dillerin köken akrabalığını belirtmeye yarar. Bu terim akraba dilleri konuşan milletlerin aynı soydan geldikleri anlamını taşımaz. Aynı soydan gelen ve dilleri akraba olan milletler bulunduğu gibi ırk bakımından birbirleri ile hiçbir ilişkisi bulunmayan fakat aralarında kültür ilişkisi ve kültür bağı görülen milletler de vardır. Nitekim Hint – Avrupa dil ailesi içinde yer alan diller birbirleri ile soy bağı bulunmayan birçok millet tarafından konuşulmaktadır. Bu diller herhangi bir soy ve ırk birliğine bağlı olmaksızın temelde ortak bir ana dile dayanan birbirinden türemiş; fakat zaman içinde değişip başkalaşmış olan dillerdir. Fransız ve Rumen dillerinin Lâtinceden türemiş olmaları gibi. Aynı dil ailesinden gelen diller arasındaki akrabalık da derece derecedir. Bir ana dilin ayrı ayrı kollarından gelen diller İngilizce ile Farsçada olduğu gibi uzak akrabalardır. Aynı ana dilin aynı dalından gelen kollar ise Almanca ve İngilizcede olduğu gibi yakın akrabalardır.
__________________
Ẩşĩγẩή
» HiLaL » isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-11-2008, 09:28 PM   #3 (permalink)
Deneyimli

 
alemdarserkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Oct 2008
Bulunduğu yer: SİVAS
Mesajlar: 784
Bahsedildi: 0 mesajda
Davet edildi: 0 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 152
Rep Puanı: 1741
Rep Derecesi:
alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.alemdarserkan Mükemmel bir geleceğe sahip.
gül

çok teşekkür ederim sağolalemdarserkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
dillerin, siniflandirilmasi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 07:16 PM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0