Array
Geri git   GençMekan > BİLGİSAYAR- MOBİL CİHAZLAR - TEKNOLOJİ > Donanım > Fotoğraf | Kamera

Fotoğraf | Kamera Digital Fotoğraf makinaları ve Kameralar


Canon EOS 400D - Tanıtım - İnceleme

Digital Fotoğraf makinaları ve Kameralar


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16-07-2010, 10:22 PM   #1 (permalink)
Kurucu

 
Hâdim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Başkent
Yaş: 30
Mesajlar: 33.507
Bahsedildi: 5 mesajda
Davet edildi: 3 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 2449
Rep Puanı: 83973
Rep Derecesi:
Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.
Standart Canon EOS 400D - Tanıtım - İnceleme

Canon EOS 400D - Tanıtım - İnceleme

Canon EOS 400D | Dijital Kamera Incelemeleri | Tanıtım Canon EOS 400D SLR dijital kamera incelemesi :Canon üç sene önce 6 megapiksellik EOS 300D modeli ile dijital kamera sektörünü şok etmişti. Fiyat etiketiyle devrim yaratan 300D dijital kameranın duyurulması DSLR pazarı açısından son derece önemli bir adımdı. 300D modeli ile birlikte dijital SLR bir fotoğraf makinesi amatör kullanıcılar için birdenbire satın alınabilir duruma gelmişti. İşler bununla da bitmedi ve bu olaydan bu yana dijital SLR modellerine olan kullanıcı talebi giderek arttı. Bir buçuk sene kadar sonra Canon önceki modelin başarılı bir devamı olan EOS 350D modelini duyurdu. Bu yüzden EOS 350D dijital kamerayı takip eden Canon modelinin de bir buçuk sene sonra duyurulacağını tahmin etmek pek iddialı ve zor değildi. Durum gerçekten de bu şekilde gerçekleşti ve Canon’un on megapiksellik en son model SLR dijital kamerası Canon EOS 400D adıyla tanıtıldı. EOS 350D modeli şimdilik raflarda müşteri beklemeye devam edecek ve piyasada olacak ancak bu Canon 400D kameranın 350D modelinin devamı bir model olduğu gerçeğini elbette değiştirmiyor.

Canon EOS 400D - 2.5 inç LCD ekran
Bu modellerin duyurulmaları arasındaki süreler göz önüne alındığında bazı fotoğrafseverler her iki EOS kameranın arasındaki farkların pek de büyük olmadığını düşünebilirler. Canon’un rakibi Nikon modellerini daha uzun aralıklarla duyurduğundan dolayı örneğin D70 ve D80 modelleri arasında daha göze çarpar farklılıklar bulunuyor. Ancak EOS 300D ile EOD 400D modellerini yan yana koyduğumuzda oldukça farklı yönleri olduğunu görüyoruz. Canon EOS 400D modeli oldukça kompakt ölçülerde bir dijital SLR kamera ve görünüm olarak ilk bakışta EOS 350D modeli bariz benzerlikler taşıyor. Başlıca farklılıklardan biri kameranın arka yüzünde görülüyor. Canon 400D dijital kameranın LCD ekranı önceki modeldeki 1.8 inç ölçülerinden 2.5 inç (6.35 cm) genişliğe yükseltilmiş. Bunun bir sonucu olarak da cihazın üst kısmındaki küçük monokrom LCD ekran kaldırılmış. Canon monokrom ekranın sunduğu bilgileri 2.5 inç LCD ekrana aktararak çözüm sağlamış. Benzer çözümü diğer birçok rakip modellerde de görüyoruz.

Canon EOS 400D - EOS 30D ile benzerlikler
Kameranın iç bünyesinde de çeşitli değişikliler gerçekleştirilmiş. Örneğin Canon 400D kamerada daha pahalı olan EOS 30D modelinde bulunan 9-noktaya otomatik odaklama sistemi kullanılırken tampon bellek 27 JPEG veya 10 RAW fotoğraf kapasitesine yükseltilmiş. Bekleneceği üzere Canon 400D dijital kamera tüm yeni Canon modellerinde bulunan en güncel özellikleri bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında Picture Styles işlevi aydınlatma ve RGB histogramları üç adet otomatik görüntü döndürme fonksiyonu her bir klasörde 9999 adet görüntü depolama kapasitesi ve çekimin hemen ardından fotoğrafa zum yapabilme gibi özellikler yer alıyor. Canon EOS 400D dijital kamera daha üst seviyedeki bir DSLR olan EOS 30D modelinde bulunan birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.

Canon 400D - EOS Entegre Temizlik Sistemi
EOS 350D ile yeni EOS 400D modelleri arasındaki en bariz farklılık cihazların görüntü algılayıcılarında görülüyor. Ancak bu farklılığın piksel sayısının 10 megapiksel seviyesine yükseltilmiş olmasıyla o kadar ilgisi yok. 8 megapikselle kıyaslandığında aradaki fark pek bir anlam ifade etmiyor. Çözünürlüğün arttırılmış olmasının rekabetle ve pazarlama stratejileriyle ilgili olduğunu düşünüyoruz. Canon EOS 400D dijital SLR fotoğraf makinesi EOS Integrated Cleaning System / EOS Entegre Temizlik Sistemi toz koruma özelliğine sahip olan ilk Canon modeli. Canon’un bu konuya zekice bir yaklaşımda bulunduğunu iade etmeliyiz. Canon bu sistemde işleme görüntü algılayıcı ayna ve bayonet çevresinden başlıyor. Kameranın bu bölümündeki elemanlar tozun kolayca yapışamayacağı bir şekilde ve özel bir malzeme kullanılarak tasarlanmış. Dolayısıyla toz bu ilk bölüme bulaşmadığı sürece diğer kısımlar için endişelenmenize de gerek kalmıyor. Bu basit fakat oldukça mantıklı bir düşünce tarzı. Bayonetin kapağı da daha az toz tutan farklı bir malzemeden üretilmiş. Görüntü algılayıcının yüzeyinde anti-statik bir katman bulunuyor. Bu da görüntü algılayıcının hassas yüzeyinin toz etkisinden korunmasını daha hassas bir şekilde gerçekleştiriyor.

Canon EOS 400D SLR kamera - Low Pass filtre
Cihazın toz korumaya karşı üçüncü önlemi ise Low Pass olarak adlandırılan yeni bir filtre. Bu filtrede bulunan piezo bir eleman filtrenin titreşmesini sağlayarak tozu filtreden ayırıyor ve görüntüye bulaşmasını engelliyor. Aramızdaki dijital SLR tutkunları için bu anlattıklarımız şaşırtıcı derecede tanıdık gelebilir. Çünkü Olympus’un da benzer bir sistemi mevcut ve Sony’nin tozu görüntü algılayıcıdan titreşimle bertaraf ettiği de biliniyor. Gerçi bu işlem Sony’nin sisteminde görüntü algılayıcının kendisi titreşime tabi tutularak gerçekleştirirken Olympus bu işlemi ayrı bir filtre ile yapıyor. Canon’un bu soruna yaklaşımının avantajı ilave bir filtre gerektirmediği için daha ucuz olması ve görüntü algılayıcı gibi daha hassas bir eleman yerine daha az açık olan bir eleman kullanıyor olması. Piezo eleman sayesinde Canon’un toz önleme sistemi daha az enerji de harcıyor. Canon’un sisteminde filtre kamera her açılıp kapandığında devreye giriyor. Bu işlemin zaman kaybına neden olmaması ise sevindirici bir yön. Sonuç olarak fotoğraflarınızı süratli bir şekilde çekebiliyorsunuz.
Canon EOS 400D dijital SLR kamera incelemesi
Eğer tüm bu koruyucu önlemlere rağmen görüntülerde tozlanmaya rastlanıyorsa yazılım ile bu etki ortadan kaldırılabiliyor. Basit bir şekilde beyaz bir sayfayı fotoğraflayın. Bu fotoğrafta mevcut toz tanecikleri siyah noktalar halinde dikkat çekecektir. Bunun ardından cihaz “Dust Delete Data” olarak adlandırılan ve bu siyah noktacıkların işaret ettiği toz noktalı alanların bir veri haritasını oluşturuyor. Bu noktada Digital Photo Professional yazılımını kullanarak fotoğraf üzerindeki bu etkileri ortadan kaldırabiliyorsunuz. Bu veri haritası bilgileri JPEG formattaki dosyalar da dahil olmak üzere tüm fotoğraflara ekleniyor. Bu da Canon’un DSLR kameralarla çalışıldığında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri olan toz etkisi gerçeğini artık kabul ettiğini gösteriyor. İlk bakışta bu kamera ile önceki model arasındaki farkların küçük olduğu görülse de Canon EOS 400D kamera çeşitli yenilikleri ile tamamen yeni bir DSLR fotoğraf makinesi. Canon EOS 400D dijital SLR kamerayı test edip inceleme olanağı bulduk. Bu incelememizin detaylarını ilerleyen Canon 400D test sayfalarımızda bulabilirsiniz.Canon EOS 400D Flash Memory

Canon 400D - CompactFlash bellek kartları
Canon EOS 400D dijital kamera Canon’un 10 megapiksellik DSLR ürün yelpazesinin en son ürünü ve hızlı ve yavaş tüm kapasitelerdeki CompactFlash bellek kartı tipleriyle uyumlu. Bu bilinen bir gerçek olmasına rağmen az sayıda da olsa hala en yeni model yüksek kapasiteli bellek kartlarını desteklemeyen modeller bulunuyor olması nedeniyle burada tekrar ifade etme ihtiyacı hissettik. Çoğu kullanıcı bunları artık tercih etmiyor olsa da Microdrive modeller de bu kamera ile kullanılabiliyor. Özellikle darbelere karşı dayanıksız oluşları nedeniyle birçok kullanıcının başını defalarca ağrıtmış bir model olmalarından dolayı da aslında bu veri depolama birimlerinin artık bir bellek kartı seçeneği olarak göz önünde bulundurulmamaları gerekiyor.

2GB SanDisk Extreme IV bellek kartları
Çekilen fotoğrafların yüksek megapikselde olmalarının dosya boyutlarının artmasına neden olması küçük de olsa bir dezavantajdır. Özellikle RAW veya RAW+JPEF formatta çekim yapıldığında dosya boyutları yüksek olur. Bu yüzden bu kamera ile birlikte geniş kapasiteli bir bellek kartı satın almak akıllıca bir hareket olacaktır. En az 1Gb kapasiteli bir CompactFlash satın alınmasını tavsiye ediyoruz. 2GB kapasitelik bir bellek kartı ise çekimler açısından için daha rahat davranmanıza olanak tanıyacaktır. Tüm bunlar göz önüne alındığında [COLOR=darkgreen ! important]SanDisk Extreme III[/COLOR] tip bir kartın tavsiye edilebilir olduğu görülüyor. Dünyadaki mevcut en hızlı model olan Extreme IV tip bellek kartlarının sağladığı tüm avantajları belki her zaman fark edemeyebilirsiniz ancak fotoğrafların karttan bilgisayar ortamına aktarılması işlemlerinde bunu açıkça görüyorsunuz. Bilhassa SanDisk tarafından üretilmiş [COLOR=darkgreen ! important]FireWire 800[/COLOR] özellikli hızlı Extreme kart okuyucu kullanıldığında bunun farkına varılıyor. Hızlı bir bellek kartı kullandığınızda kameranın tampon belleğinin boşaltılması da gerçekten hızlı gerçekleşiyor. Extreme III veya Extreme IV model bir kartla 2GB kapasite dolana dek en yüksek çözünürlükte JPEG formatta seri çekim yapabiliyorsunuz. Aşağıdaki tablo 1GB kapasiteli bir CompactFlash bellek kartı ile elde edilecek çekim sayılarını göstermekte.

1GB kapasiteli bellek kartı ile çekim sayıları
3888 x 2592 piksel - RAW - 98MB - 72 adet fotoğraf
3888 x 2592 piksel - RAW+JPEG - 100 adet fotoğraf
3888 x 2592 piksel - JPEG - Large - Fine - 3.8MB - 260 adet fotoğraf
3888 x 2592 piksel - JPEG - Large - Normal - 2.0MB - 498 adet fotoğraf
2816 x 1880 piksel - JPEG - Medium - Fine - 2.3MB - 432 adet fotoğraf
2816 x 1880 piksel - JPEG - Medium - Normal - 1.2MB - 820 adet fotoğraf
1936 x 1288 piksel - JPEG - Small - Fine - 1.3MB - 752 adet fotoğraf
1936 x 1288 piksel - JPEG - Small - Normal - 0.7MB - 1418 adet fotoğraf


Canon EOS 400D | Digital Camera Review | Sonuç
Canon EOS 400D dijital refleks fotoğraf makinesi


Canon sadece üç sene gibi bir süreç içerisinde giriş-seviyesi dijital SLR modellerinin üçüncüsünü duyurma başarısını göstermiş durumda. Her üç model de küçük ancak önemli yeniliklere sahip. [COLOR=darkgreen ! important]Canon EOS[/COLOR] 400D kamerayı [COLOR=darkgreen ! important]EOS 300D[/COLOR] modeli ile yan yana koyduğunuzda değişikliklerin önemi ortaya çıkıyor. Cihaz elverişli fiyata sahip olması amacıyla özellikleri düşürülmüş bir modelin tam özellikli 10 megapiksellik bir fotoğraf makinesine dönüşüm geçirmiş hali. Tam özellikli diyoruz çünkü Canon EOS 400D modelinin EOS 30D kameranın sadeleştirilmiş bir versiyonundan daha fazlası olduğunu düşünüyoruz. Cihaz gerçekten kendi ayakları üzerinde durabilen dijital SLR bir kamera ve Canon için yeni bir segment oluşturuyor.

Canon EOS 400D SLR kamera - Toz engelleme sistemi

Cihazın daha pahalı olan EOS 30D modelinden daha yüksek megapiksele sahip olmasına eko olarak en çarpıcı özelliklerinden bir tanesi de toz engelleme sistemi. Canon EOS 400D modeli ile görüntü algılayıcı üzerindeki toz etkisinden kaynaklanan problemlere etkili ve kesin bir nokta koyuyor. DSLR fotoğraf makinelerinin başlıca düşmanı olan toz önlem alınmadığı takdirde görüntü kalitesi üzerinde olumsuz etkiler yapar. Diğer markalar sadece titreşimli sistemler kullanırken Canon bu soruna daha ciddi bir yaklaşım sergiliyor. Öncelikle gövde içerisinde tozu daha az tutuma özelliğine sahip ve dayanıklı özel malzeme kullanılmış. Buradaki ana fikir; önceki aşamalarda engellenen toz görüntü algılayıcıya da bulaşamaz şeklinde özetlenebilir. İkinci nokta ise bu sistemde ayrıca bir filtre kullanmak yerine titreşimli low-pass filtre tercih edilmiş olması. Bu çözüm hiç kuşkusuz ekonomik olarak da elverişli. Deklanşörün öncelikli hale getirilmesi kameranın açılışında büyük avantaj sağlayan bir durum. Üstelik toz temizleme sisteminin kameranın hem açılışında ve hem de kapanışında çalışması tozun bulaşma şansını da minimum seviyeye indiriyor. Tüm bunlara rağmen görüntü algılayıcı üzerinde toz etkisi görüldüğü takdirde de Dust Delete Data veri haritası aracılığı ile bu etki yazılım yoluyla sonradan ortadan kaldırılabiliyor. Sonuç olarak Canon EOS 400D kameranın görüntülerdeki toz etkisinden kaynaklanan sıkıntıları artık geçmişte bıraktığını söyleyebiliriz.

Canon 400D dijital SLR - 2.5 inç LCD ekran

Kameranın arka yüzündeki [COLOR=darkgreen ! important]LCD[/COLOR][COLOR=darkgreen ! important]EOS 5D[/COLOR] ve EOS 1D Mark II N modellerinde bulunanlardan bile daha iyi kalitede. Bu LCD ekran birçok profesyonel DSLR kullanıcısının gözlerini kamaştıracak bir kalite sergiliyor. Çekimlerde kullanılma oranı göz önüne alındığında bu ekranını değerini küçümsemek mümkün değil. LCD ekran artık daha önce monokrom ekrandan sunulan bilgileri de görüntülüyor. Bunun pratik kullanımda oldukça keyifli bir çekim ortamı sağladığını gördük. Göz algılayıcının çalışma prensibi nedeniyle sıkıntı yarattığı bir gerçek ancak bu sıkıntı sadece bu bölge ile sınırlı kalıyor.
ekranda da yenilik gerçekleştirilmiş. Cihazın LCD ekranı sadece 2.5 inç genişliğine yükseltilmekle kalmamış aynı zamanda kalitesi de inanılmaz arttırılmış. Cihazın LCD ekranı

Canon EOS 400D DSLR kamera - Küçük optik vizör

LCD ekranı aksine Canon 400D kameranın optik vizörü küçük boyutlara sahip. Özellikle Nikon’un giriş seviyesi modelinde daha geniş bir optik vizör kullandığı göz önüne alındığında bu optik vizörün oldukça küçük kaldığı görülüyor. Umarız bir sonraki model olacağını tahmin ettiğimiz Canon EOS 450D -veya model adı ne olacaksa- kamerada daha büyük ve optik vizör tercih edilir. Optik vizörde fotoğrafçı açısından temel bilgiler olan ISO değerleri ve hatta seçilmiş olan poz ölçümleme bilgisinin de görüntülenmesi sağlanırsa bu da kayda değer bir gelişme olacaktır. Ufak tefek olumsuz noktalarına rağmen Canon EOS 400D modeli keyifli çekim sunan gerçekten harika bir fotoğraf makinesi. Cihaz son derece hızlı tepki verirken otomatik odaklama ve poz ölçümleme özellikleri gayet iyi bir performans sergiliyor. Geniş tampon belleği ve hızlı görüntü işlem gücü sayesinde çekimlerde herhangi bir gecikme yaşamıyorsunuz. Böylece tüm dikkatinizi fotoğraflamak istediğiniz kompozisyona verebiliyorsunuz. Bazı ayarlar yapmak istediğinizde ise bunları aramanıza gerek kalmıyor. Canon EOS 400D üzerindeki her şey gayet açık ve iyi bir şekilde organize edilmiş.

Canon EOS 400D refleks kamera - Görüntü kalitesi

Kameranın görüntü kalitesi mükemmel. Özellikle Picture Styles fonksiyonu kullanıcının fotoğraflar üzerinde kendi zevkine göre dilediği şekilde düzenlemeler yapmasına olanak tanıyan kayda değer bir işleve sahip. Cihazın netleme değerlerini biraz yüksek bulduk. Kamera bünyesindeki JPEG’e çevirme işlemi etkileyici seviyede. Bu görüntüler çekim sonrası düzenleme esnekliği sağlama haricinde neredeyse RAW kalitesine yakın. Canon EOS 400D görüntü algılayıcıdaki daha küçük piksellere rağmen yüksek ışık hassasiyeti değerlerinde de gayet iyi bir performans sergiliyor. Her ne kadar EOS 30D seviyesinde olmasa da ISO 1600 ışık hassasiyeti değerlerinde fotoğraflar dahi rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu cihazın pratik kullanımda da mükemmellik sağlayan üstün performanslı yönlerinden biri. Bununla beraber cihazla birlikte iyi bir objektife de yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Ürünü incelerken standart olarak gelen kitteki EF-S 18-55 f/3.5-5.6 ve yüksek kalitedeki EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM objektifleri kullandık. Bunlar arasındaki daha az distorsiyon daha iyi kontrast değerleri ve daha dengeli pozlama gibi farklar oldukça dikkate değerdi. Dahili flaşı kullanmayı düşünüyorsanız geniş açılı çekimlerde oldukça dikkat sarf etmek gerekiyor. Bu çekimlerde aydınlatma ile ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor. Sonuç olarak harici bir 430EX flaş birimi satın almak da akıllıca bir hareket olacaktır.

Canon EOS 400D dijital SLR - Şiddetle tavsiye ediyoruz!

Canon 400D modeli mükemmel bir dijital SLR fotoğraf makinesi. Özellikle cihazla birlikte gelen yazılımı da göz önüne alırsak cihazın harcanan her kuruşu hak ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yazılım bu tür işlemler için gayet uygun hafifleştirilmiş sürümlerin aksine gelişmiş bir versiyon. Canon EOS 400D modeli ikinci bir kamera olarak kullanılabileceği gibi DSLR dünyasına adım atmak isteyen fotoğrafseverler için de mükemmel bir ürün. Bu çok yönlü cihaz aynı zamanda kullanıcı dostu bir yapı içerisinde anlaşılır tarzda özelliklere ve kolay kullanıma sahip. Canon 400D modelinin başarılı bir model olacağı kesin ancak rekabetin de sıcaklığını yitirmesi uzak bir ihtimal. Canon rakiplerinin nefesinin ensesinde hissediyor ve rekabetteki ara her geçen gün daralıyor. Canon EOS 400D dijital SLR kamerayı; amatör profesyonel hobi fotoğrafçısı veya yaratıcılığı sergilemek isteyen ve gönlünü fotoğrafçılığa kaptırmış herkese tavsiye ediyoruz. Geniş özellikleri ve kullanıcı dostu yapısı Canon EOS 400D modelini geniş bir kullanıcı kesimi için mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Kamerayı şiddetle tavsiye ediyoruz!
Kaynak : letsgodigital.orgBenzer Konular:

___----____
__________________
Yediğin içtiğin senin olsun kardaş
Ahiret için neler yapıyorsun onlardan bahset ...
Hâdim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
400d, canon, eos, inceleme, tanitim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 07:15 PM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0