Array
Geri git   GençMekan > GENEL KÜLTÜR - SANAT > Türkiyem > Marmara Bölgesi


Bursa - Uludağ Tanıtım ve Resimler


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-04-2009, 04:01 PM   #1 (permalink)
Kurucu

 
Hâdim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Başkent
Yaş: 30
Mesajlar: 33.506
Bahsedildi: 5 mesajda
Davet edildi: 3 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 2449
Rep Puanı: 83973
Rep Derecesi:
Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.
Standart Bursa - Uludağ Tanıtım ve Resimler

Bursa - Uludağ Tanıtım ve ResimlerBursa'nın 36 km. güneyinde yer alan Uludağ ülkenin en gözde kış sporları merkezidir. Flora ve faunasının zenginliği ile 1961 yılında Milli Park ilan edilen Uludağ sadece kış turizmine değil yaz aylarında kampçılık trekking ve günübirlik piknik etkinliklerine de olanak sağlamaktadır. Antik dönemde Olympos Misios adıyla tanınan Uludağ tanrıların Troya Savaşını izlediği yer olarak mitolojideki yerini almıştır.

Uludağ Kayak Merkezi I. ve II. Gelişim Bölgeleri olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. I. Gelişim Bölgesi yatırımlarını tamamlamış durumdadır. 1986 tarihinde turizm merkezi ilan II. Gelişim Bölgesinde 3300 yatak kapasiteli 11 adet turistik tesis parseli düzenlenmiş olup 3300 yatak kapasiteli 11 adet parsel yatırımcıya tahsis edilmiştir.

Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile "Tur kayağı" ve "Helikopterli kayak" uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahiptir. Kayak dışında snow board big foot buz pateni kar motosikleti aktiviteleri bulunabilir.
UlaşımUludağ Milli parkına hem karayolu ile hem de teleferik ile ulaşım sağlanabilmektedir. Kayak Merkezi Bursa'ya karayolu ile 40 havaalanına 60 dakikadır. Uludağ yolu şehir merkezinden Milli Parkın girişine kadar 22 km. Milli Park Oteller Bölgesi arası 12 km.dir. Özel araç ile gidiliyorsa Bursa'dan en uygun Çekirge yolundan çıkılabilir. Kış aylarında arabada da zincir takoz ve çekme halatı bulundurulmalıdır. Yol üzerinde zincir alınacak ya da kiralanacak yerler bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında günün her saatinde Bursa kent merkezinden (Tophane semti) minibüs bulunabilir. Kayak merkezine çıkmak ortalama 1.5 saat sürmektedir.

Uludağ'a teleferikle çıkılabilir. Bursa Kadı Yayla (1235 m) arasında iki Kadı Yayla Sarı Alan (1621 m.) arasında iki toplam dört hat vardır. Her hatta 30 kişi taşıyan bir kabin çalışır. Ancak kayak takımlarını teleferikle taşımak yasaktır. Teleferik Bursa'nın Teleferik semtinden 20 dakikada bir kalkar. Teleferik önce Kadı Yaylaya çıkar. Orada kabin değiştirip Sarı Alana çıkan kabine binilir. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Buradan Oteller Bölgesine ulaşmak için minibüs bulunmaktadır. Sarı Alanla Oteller Bölgesinin arası 7 km.dir. Yazın ayrıca Sarı Alandan Çoban Kayaya (1750 m) telesiyejle gidilebilir.

Coğrafya

2543 metreye ulaşan doruğu (Kara Tepe) ile Batı Anadolu'nun en yüksek
dağıdır. Çevre orman örtüleri ile kaplıdır.Uludağ yöresi yarı ılıman iklim kuşağı üzerindedir. Hakim rüzgar yönü güneybatı-güney yönlerindedir. Kayak alanı 1750-2543 m. yükseklik arasındadır. Kayak için uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasındaki dönemdir. Normal kış koşullarında üç metre dolayında kar yağışı alan yöre mevsim başında toz kar sonunda ise ıslak kar niteliği gösterir.
Konaklama ve Diğer Hizmetler

On ikisi kamu kuruluşuna 15'i özel sektöre ait toplam 27 konaklama tesisinde 3000'in üzerinde yatak kapasitesi bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri yeme-içme-eğlence yerleri sağlık ocağı hizmet vermektedir. Kayak malzeme satış ve kiralık yerler ile kayak hocaları bulunabilir.
Mekanik Tesisler ve Pistler

Oteller bölgesinde 8 telesiyej 7 telesiki olmak üzere 15 mekanik tesiste 11.000 kişi/saat kapasite mevcuttur. 13 farklı pist vardır.

Benzer Konular:

___----____
__________________
Yediğin içtiğin senin olsun kardaş
Ahiret için neler yapıyorsun onlardan bahset ...
Hâdim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-04-2009, 04:03 PM   #2 (permalink)
Kurucu

 
Hâdim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Başkent
Yaş: 30
Mesajlar: 33.506
Bahsedildi: 5 mesajda
Davet edildi: 3 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 2449
Rep Puanı: 83973
Rep Derecesi:
Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.
Standart Bursa Resimler

Bursa Gemlik Resimleri


Bursa Tarihi Yerleri ResimleriBursa Mudanya Resimleri
bursa
İskender Kebabın kestane şekerinin kaplıcaların tarihi yerlerininin tadına varılacak bir şehir.Işıkların en güzel göründüğü şehir...

Bursa hakkında söz edilebilecek bir çok şey vardır. Hanları hamamları Yeşil Camii kiliseleri Uludağ kestane şekeri teleferik ipek kumaşları havlu İskender Kebap... ama bir çok insanın bilmediği bir şey vardır ki! o da Bursa ışıkların en güzel göründüğü şehirlerden bir tanesidir. Her şehri kuşbakışı olarak seyredebileceğiniz bir tepesi vardır. Ancak Bursa'da ki "Seyir Tepe" Türkiye'de bulunan en güzel yerlerden bir tanesidir. Buraya ulaşmak için biraz yokuş yukarı yol gitmeniz gerekiyor. Ancak bu yokuşun sonunda Bursa ayaklarınızın altına seriliyor. Eğer kış aylarında ziyaret ederseniz burada sıcak bir salep yaz aylarında ise soğuk bir içecek bu manzaranın tadını en güzel şekilde çıkartmanızı sağlayacaktır.

BURSA'YI KEŞFET

Bursa'ya "Yeşil Bursa" yakıştırmasının yapılmasının en büyük nedenleri yeşil bir doğasını olmasının haricinde yeşil camii yeşil türbe...

Yeşil Türbe: Bu türbe Çelebi Sultan Mehmed tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. 1855 yılında meydana gelen depremden sonra hasar görmüş 1864 yılında yeniden yapılandırılarak bugünkü halini almıştır. Türbe'de bulunan yeşil çiniler sayesinde halk arasında Yeşil Türbe ismi takılmıştır. Türbede bulunan kabartmalar çiniler ve yapımında kullanılan renkli süsleme sanatı ile zenginleştirilmiştir. Türbenin içi de dış mimarisi kadar etkileyici özelliklere sahiptir.


Yeşil Camii
Yeşil Camii: Yeşil Camii Yeşil türbenin yakınlarında bulunmaktadır. Bu camii 10 metre yüksekliğinde bir mihraba sahiptir. Çini süslemelerinin en güzel örneklerinden bir tanesini sergilemektedir. Camii'nin süslemelerinde kullanılan geometrik ve çiçek desenleri camiinin güzelliğine güzellik katan unsurlardan bir tanesidir.

Ulu camii: Bursa'nın Osmanlı tarihi açısından oldukça önemli bir yeri vardır. Ve bunun getirisi olarak da şehirde bir çok camii bulunmaktadır. Ama Bursa ile özdeşleşmiş olan camii Ulu Camii'dir. 1396-1400 yılarında Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılan camii bir çok badire atlattıktan sonra şimdiki halini alarak Bursa'yı ziyarete gelen bir çok insanın oldukça dikkatini çekmektedir.

Altıparmak: Bu semt Bursa'nın kalbini oluşturuyor denilebilir bir çok güzel mekan alışveriş yapabileceğiniz mağazalar burada bulunmaktadır. Bursa'nın ünlü dondurmacısı Geye ve bir çok kafede keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Altıparmak caddesinin arka paralelinde bulunan sokaklarda oldukça güzel kafe ve restoranlara rastlayabilirsiniz. Özellikle "Cellat Çeşmesi" adlı kafe vardır. Bu kefe Osmanlı zamanında cellat çeşmesi olarak kullanılırmış daha sonradan bu çeşmenin üzerine bir kafe yapılmış. Burası Bursa'da bulunan oldukça ilginç bir mekanlardan bir tanesidir.

Kaplıcalar: Bursa tarihi geçmişi içinde bulunan eserleri ve bir çok farklı özelliği olan bir şehirdir. Bu farklı özelliklerden bir tanesi de Bursa'da bulunan termallerdir. Hem fiziken hem ruhen vücudunuzun dinlenmesini sağlayan kaplıcaların su sıcaklıkları bazı bölgelerde 40 bazılarında ise 80 santigrat dereceye kadar yükselmektedir. Bademli Bahçe ve Çekirge bölgelerinden çıkan termal suların kimyasal özellikleri farklılıklar göstermektedir. Bursa'da bulunan termal suları şifa dağıtan sular diye düşünmenin dışında kaynak suların içinde keyif yapmak için bulunmaz mekanlardır.

İskender kebabın memleketi


Bursa'da tabii ki de tadına bakılacak olan ilk şey; İskender kebap olacaktır. İskender Kebap bir çok insanın tadına çok alışık bir tattır ancak Bursa İskender'de yiyeceğiniz İskender kebabın lezzetinin oldukça farklı olduğunu göreceksiniz. Artık suyundan mıdır havasından mıdır bilinmez ama! Bursa'da İskender'in yapılış sırrı yıllardır saklanmaktadır.

İskender Kebap haricinde başka bir lezzetin tadına bakmak isterseniz Pideli Köfte'yi deneyebilirsiniz. Pideli Köfte aslında İskender Kebap'tan esinlenilerek yapılmış bir yemektir. Pide yoğurt ve özel bir sostan yapılır İskender'den tek farkı içinde döner yerine köfte bulunmasıdır. Bursa'da Pideli Köfte yemek için Saray Pideli Köftecisi en iyi adrestir.


Yemeğin üzerine tatlı olarak ne alırdınız?

Tabii ki de enfes bir kestane şekeri... birkaç yıl öncesine kadar sadece klasik kestane şekeri üretiliyordu ancak zamanla insanların isteklerinin değişmesi doğrultusunda kestane şekerinin çeşitlerini arttırdılar. Bursa'da kestane şekerinin öncü markası Kafkas bu konuda her geçen gün kendini yenileyen bir firmadır. Çikolatalısı light'ı reçelleri ve marmelatlarının dışında yeni piyasaya sürdükleri kestane ezmesiyle de farklı bir lezzeti sofralarımıza kazandırıyorlar.

İpek dokuma ve havlu

Bursa tekstil sektörüyle Türkiye'de oldukça iddialı şehirlerden bir tanesidir. Kumaş havlu ve özellikle de ipek dokumacılığıyla her geçen gün gelişen ve büyüyen bir şehirdir. Bu sektörde öncü bir şehir olması da size Bursa'dan hangi ürünleri satın alabileceğiniz konusunda büyük bir ipucu vermektedir. Bursa'nın tekstil konusunda gelişmiş bir şehir olması satın alacağınız ürünlerin hem oldukça kaliteli hem de oldukça ucuz olmasını sağlar bu da alış verişlerinizi keyifli kılacak bir diğer unsurdur.

Bursa'da alışveriş için size birkaç yer önermek gerekirse özellikle Bursa terminalinin yanında bulunan As Merkez'de bir çok mağazayı bir arada bulabilirsiniz. Alışveriş yaparken eğlenmeyi severlerdenseniz As Merkez'in altında bulunan buz pateni pisti sizi eğlenceye davet ediyor. Alışveriş adına bir diğer merkez ise Zafer Plaza'dır. Bursa'nın merkezinde bulunan bu alışveriş merkezi hem alışveriş tutkunlarına hem de keyif tutkunlarına güzel seçenekler sunmaktadır. Zafer Plaza'nın en üst katında bulunan kafede oturup güzel bir şeyler yerken dışarıyı seyretmekte apayrı bir zevk doğrusu...

Ve en son olarak sevdiklerinize götürebileceğiniz bir diğer küçük armağan ise kestane şekeri olmalıdır. Koca bir paket almanıza da gerek yok! kestane şekeri irili ufaklı bir çok değişik şekilde yapılıyor. Bunlardan beğendiğiniz bir tanesini alıp sevdiklerinize lezzetli bir Bursa hatırası götürmek en değerli hediye olacaktır.

Bursa da ki eğlence mekanları çok renkli

Bursa Türkiye'de eğlence sektörü oldukça gelişmiş olan şehirlerin arasında yer alır. Bursa'nın bir öğrenci şehri olması nedeniyle burada bulunan bir çok mekan gençlere ve kendini genç hissedenlere uygun mekanlardır.

Arap Şükrü: Altı Parmak'ta bulunan bu mekan İstanbul'da ki Çiçek Pasajı tarzında bir yerdir. İçinde sıra sıra restoranlar vardır ve özellikle de balık restoranlarıyla ünlüdür. Fasıl rakı balık sevenler Arap Şükrü'yü tercih edebilirler.

Kültür Parkı: Bursa'da Osmangazi semtinde bulunan Kültür Parkı oldukça büyük bir tesistir. Bu parkta gündüzleri ağaçların arasında gezinti yapabilir gölün kenarında ördekleri izleyebilirsiniz. Akşamları ise bu park bir anda hareketlenir içinde bulunan bir çok nezih mekanla Bursa'nın göz bebeğidir. Kültür Parkı'nın içinde ki Altın Ceylan tesislerinde; havuz teniz kortları ve Bursa'nın en büyük gece kulübü olan Danza bulunur. Yazın Garden kışın Danza olan bu mekanda sabahın ilk ışıklarına kadar dj'ler eşliğinde eğlenebilirsiniz. Eğer canlı müzik dinlemek isterseniz Kültür Parkı'ndan çıkmanıza gerek yok. Barbara adlı mekan tam aradığınız yer olabilir.

Gör: Yeşil Camii'yi gör.
Dene: Kestane şekerinin farklı çeşitlerini dene.
Eğlen: Arap Şükrü'de eğlen.
Seyret: Seyir Tepe'den Bursa'yı seyret.
Satın al: İpek dokuma ve havlu satın al.
Keyif yap: Kaplıcalarda keyif yap.
Tadına bak: İskender Kebap'ın tadına bak.__________________
Yediğin içtiğin senin olsun kardaş
Ahiret için neler yapıyorsun onlardan bahset ...
Hâdim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bursa, bursa uludag resimler, bursa uludag tanitim, resimler, tanitim, uludag


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 11:15 AM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0