Array
Geri git   GençMekan > EĞİTİM | ÖĞRETİM > Üniversiteler - Fakülteler - Yurt , Burs İmkanları


Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Tanıtımı, Kampüsleri, Fakülteleri


Konuya Davet EdilenLeR

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-06-2009, 12:30 PM   #1 (permalink)
Kurucu

 
Hâdim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Bilgileri
Üyelik tarihi: Dec 2006
Bulunduğu yer: Başkent
Yaş: 30
Mesajlar: 33.506
Bahsedildi: 5 mesajda
Davet edildi: 3 konuda
Rep Durumu
Tecrübe Puanı: 2449
Rep Puanı: 83973
Rep Derecesi:
Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.Hâdim Çok ünlü.
Standart Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Tanıtımı, Kampüsleri, Fakülteleri

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Tanıtımı Kampüsleri Fakülteleri

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu sivil havacılık turizm bağcılık şarapçılık atçılık aşçılık ve tarım konularında harekete geçirmeyi amaçlayan yüksek öğrenimde köy enstitüsü felsefesiyle kurulmuş. Ürgüp'e 5 kilometre uzaklıkta Mustafapaşa beldesinde hem göçü önlemek hem de bölge çocuklarına bulundukları yerde eğitim vermek amacıyla Ekim 2005'te kurulmuş.
Kurucusu ve Müdürü Murat Şengül
İLKE EĞİTİM ve SAĞLIK VAKFI
KAPADOKYA MESLEK YÜKSEKOKULU
İDARİ BİNA
50420 - Mustafapaşa Ürgüp / Nevşehir - Türkiye
Tel : (384) 353 5009 (pbx) . Faks: (384) 353 5125
GSM: (533) 206 14 28
Funda AKTAN – Müdür V.
funda.aktan@kapadokya.edu.tr
Halil İbrahim ÜNSER – Genel Sekreter
halil.unser@kapadokya.edu.trİsmail SUCU - Genel Sekreter Yardımcısı
ismail.sucu@kapadokya.edu.tr
EL SANATLARI UYGULAMA ve SERGİ SALONU
Orta Mah. Gelingedik Mevkii Dr. Hacı Nuri Bey Konağı
Avanos 50500 / Nevşehir - Türkiye
Tel: (384) 511 5588 Faks: (384) 511 5556

http://www.kapadokya.edu.tr/info@kapadokya.edu.tr


Kuruluşundan bu yana ulusal olduğu kadar uluslararası alanda da önemli başarılara imza atan Kapadokya Meslek Yüksekokulu 2008-2009 akademik yılından itibaren Avrupa Komisyonunun Erasmus programına dahil oldu.
İlk öğrencilerini 2005-2006 akademik yılında kabul eden Kapadokya Meslek

Yüksekokulu ülkemizin ekonomik kalkınma hedefleri doğrultusunda doğrudan yapılanan ilk yükseköğretim kurumudur. Yaz Kursları öğrencilerine ve bölge halkına açık Sertifika Programları ve kültürel etkinlikleri ile yılın on iki ayı kapanmayan okulumuzun hedefi mezunlarımızı ülke genelinde ve giderek AB ve Avrasya ekonomilerinde söz sahibi olmalarını sağlayacak nitelik ve nicelikte üretimi ve istihdamı gerçekleştirmeye yönelik becerilerle donatmak meslek sahibi olmalarını sağlamak yönetici ve girişimci yetiştirmektir. Yaz kursları ve zorunlu staj dönemleri ile birlikte Kapadokya Meslek Yüksekokulu altı yarı-yıllık olup kariyerini akademik alanda sürdürmeyi arzu eden ve gerekli koşulları yerine getiren öğrencilerimizin ülkemizdeki diğer yüksek öğretim kurumlarına ve uluslar arası işbirliği kurduğumuz yurtdışındaki üniversitelere dikey geçiş yaparak lisans tamamlama imkânları da vardır.
Kapadokya Meslek Yüksekokulu 2005-2006 akademik yılında
Konuk Ağırlama (Turizm ve Otel İşletmeciliği)
Mutfak Sanatları (Aşçılık) Turizm Rehberliği (Kapadokya destinasyonu)
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama ile
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümlerine

2006-2007 akademik yılında da ;
El Sanatları (Halıcılık ve Çömlekçilik) ve
Şarap Üretim Teknikleri ve Bağcılık adlı iki yeni programa öğrenci kabul etmiştir.

2007 - 2008 öğretim yılında öğrenci kabul ettiğimiz programlar:
Bankacılık ve Sigortacılık
Restorasyon
Organik Tarım
Atçılık İşletmeciliği ile
At Antrenörlüğü (ve Binicilik)

El Sanatları Programına Takı Tasarı ve Taş Ustalığı dallarını ekleme çalışmalarımız devam etmektedir.
Kapadokya bölgesinin muhteşem mirasını sürdürülebilir kalkınmanın temel dinamiğine dönüştürmek halkımızın yaşam kalitesini arttırmak sorunlarını eğitimle yenmek suretiyle Kapadokya'yı göç veren konumundan göç alan konumuna dönüştürmeyi şiar edinmiş olan okulumuz bu hedefe ulaşmak için gerekli atılıma öncülük etmek üzere bir araya gelen maddi ve manevi birikimlerini bu amaç doğrultusunda seferber eden bölge yaşayanları ile Kapadokya'ya gönül verenlerin oluşturdukları İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf meslek yüksekokuludur.
İlke Sağlık ve Eğitim Vakfı Kapadokya'nın restorasyona muhtaç paha biçilmez tarihi yapılarını derslik öğrenci yurdu yemekhane kütüphane konferans salonu vb. amaçlarla yaygın bir kampus olarak değerlendirmek suretiyle ülkemizde bir ilke imza atmış dünyada eşi benzeri olmayan 10000 yıllık bir kampüsün temellerini atmış bulunmaktadır. Başta Nevşehir Valimiz Sayın M. Asım Hacımustafaoğlu olmak üzere Nevşehir Belediye Başkanı Sayın Hasan Ünver Mustafapaşa Belediyesi Başkanı Sayın Mustafa Özer Avanos Belediye Başkanı Sayın Mustafa Körükçü ve aynı zamanda okulumuzun Mütevelli Heyeti Üyesi de olan Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Arif Parmaksız ile isimlerini sayamadığımız Kapadokya’nın diğer mülki ve yerel yönetimleri turizm ve ticaret işletmeleri eşrafı sivil toplum örgütleri ve bölge yaşayanları tarafından desteklenen okullar zinciri bölge halkı ile bütünleşmiş olup bu bağlamda Türkiye'nin imece ile kurulan ilk yerel halk yükseköğretim kurumu niteliğini haizdir.
Kapadokya Meslek Yüksekokulu halen Nevşehir ilimizde Ürgüp'e bağlı Mustafapaşa (eski Sinasos) beldesinde bu amaçla restore edilen on bin beş yüz metrekare kapalı alana sahip Mehmet Şakir Paşa Medresesi adıyla bilinen Selçuklu yapıtı binayı 1892 yapımı Osmanlı Konağı ile Cansever Konağını Ürgüp’te Güzelgöz Evi’ni Avanos’ta 1892 yapımı Hacı Nuri Bey Konağı’nı 180 yataklı öğrenci yurdunu 30 kişilik öğretmen lojmanını eğitim-öğretime kazandırmış bulunmaktadır.
Nevşehir il merkezindeki Paşa Konağında bulunan Kapadokya Araştırmaları Merkezinin ilk faaliyetinde Erciyes Üniversitesi ile birlikte 2006 yılında düzenlediğimiz Birinci Uluslararası Bölgesel Kalkınma ve Eğitimde İşbirliği Çalıştayına çoğu yurtdışından 60 bilim adamı katılarak tebliğlerini sunmuşlardır. Aynı yılın Mayıs ve Ekim aylarında Rusya Federasyonu’nun Moskova ve Kazan Şehirlerinde “Türkiye – Rusya Federasyonu ilişkileri ve eğitimde işbirliği” konusu üzerine bir dizi toplantı yapılmıştır. Yine Kasım ayında Rusya Uluslararası Turizm Akademisi rektörü Sayın Prof. Zorin’in öncülüğünde Moskova’dan gelen akademik heyet ile birlikte Rusya Federasyonu turizmine yön veren Turizm Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Şpilko da İstanbul ve (Nevşehir-Kayseri-Aksaray) Kapadokya’da konuğumuz olmuşlardır. Turizmde Kapadokya tercihini artırmak ve özellikle kültür dinlence eğlence sağlık ve macera turizmi amacıyla Kapadokya’nın tercih edilmesini sağlamaya yönelik faaliyetlerimiz Mayıs ayında Rusya Federasyonu seyahat acenteleri akademisyenler ve gazetecilerden oluşan 150 kişilik heyetin bölgemizde ağırlanmasıyla sürdürülmüştür. Faaliyetlerimiz Okulumuzda Moskova ve Kazan’da düzenlenecek “Kapadokya Turizm Günleri” etkinlikleri ile devam edecektir.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kapadokya Meslek Yüksekokulu Bahar Şenliği sevgili Gürsel Korat'ın söyleşisi ile başladı. FURTUNA Gurubunun Kırşehir Ustalar Müzik Gurubu'nun konserleri ile devam etti. Göreme Kızılçukur vadisinde düzenlenen Oryantiring yarışmasını Ogün Şanlısoy ve gurubunun Cumhuriyet meydanında verdiği konser izledi. Etkinliğimiz Kurtlar Vadisi Pusu ekibinin okulumuzu ziyareti ile zirveye ulaştı. Dizi oyuncuları final bölümünü 2-3 bin kişinin toplandığı meydanda öğrencilerimiz ve Kapadokya halkı ile birlikte seyrettiler.
1985'den buyana UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Güzel Atlar Ülkesi(*) Kapadokya’yı Turizm Rehberliği programından bu yıl mezun olan sevgili Pınar Usta 2005 yılında kaleme aldığı şiirinde şöyle ifade ediyor: “Kapadokya'da eğitim görmek başlı başına bir ayrıcalıktır.”
Saygılarımla.
Murat ŞENGÜL
Mütevelli Heyet Başkanı

(*)Yaygın inancın aksine "Kapadokya" sözcüğü Yunanca değildir. İsim bölgeyi İ.Ö. 6. yüzyıldan itibaren kontrol etmeye başlayan Pers'lerin dilindeki "Katpatuka"dan türemiştir. İmparator Augustus dönemi tarihçilerinden Strabon onyedi ciltlik "Geografika" isimli külliyatında Kapadokya'nın sınırlarını Karadeniz'den Toros Dağları'na Tuz Gölü'nden Malatya'ya uzanan bölge olarak tanımlar. Günümüzde Kapadokya; Nevşehir Aksaray Niğde Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. "Kapadokya Yerel Gündem 21 Faaliyetleri" isimli Bölge Kalkınma Plânında ise Nevşehir İl Merkezi ile Acıgöl Gülşehir Derinkuyu Avanos Göreme Uçhisar Ortahisar ve Ürgüp İlçesi ve Mustafapaşa’dan oluşan kısım ise "İç Kapadokya" bölgesidir.


İKTİSADİ İDARİ PROGRAMLAR
• ATÇILIK İŞLETMECİLİĞİ Uzun zaman önce yetiştirdiği cins atlar dolayısıyla "Güzel Atlar Ülkesi" adını alan Kapadokya'da atçılığı yeniden canlandırmak tarihe karşı bir borç olduğu gibi yöre halkına ve turizme de yeni bir gelir alanı sağlama fırsatıdır.
• BANKACILIK ve SİGORTACILIK Ekonomik sistemlerin vazgeçilmez unsurları olan mali kurumlar sermaye birikimini olduğu kadar sermaye kullanımını da düzenleyerek kalkınmanın motoru olma görevini üstlenirler.
• BORSA ve FİNANS Borsa ve Finans Programının amacı para piyasalarına ve araçlarına hâkim yatırım ürünlerini bilen borsada işlem yapma yetkinliğine sahip meslek elemanları yetiştirmektir.
• DIŞ TİCARET ve AVRUPA BİRLİĞİ Dış Ticaret ve Avrupa Birliği Programının amacı dış ticaret mevzuatına ve işlemlerine hâkim nitelikli dış ticaret elemanları yetiştirmektir.
• SİVİL HAVA ULAŞ. İŞLETMECİLİĞİ Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programının amacı hava taşıt araçları ile yolcu ve yük taşımacılığı ile ilgili işlemleri yürütecek elemanları yetiştirmektir.
• TURİZM OTEL İŞLETMECİLİĞİ Turizm ve Otel İşletmeciliği programının amacı otelcilik ve turizm alanında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.
• TURİZM REHBERLİĞİ Turizm Rehberliği programının amacı ülkemizin tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir.
• ULUSLARARASI LOJİSTİK Uluslararası Lojistik Programının amacı uluslararası düzeyde lojistik planlaması uygulaması ve kontrolü yapabilecek yetkinlikte meslek elemanları yetiştirmektir.
• UYGULAMALI İNGİLİZCE - TÜRKÇE ÇEVİRMENLİK Uygulamalı İngilizce-Türkçe Çevirmenlik Programının amacı çeviri sektöründe çalışacak hem Türkçe’si hem de yabancı dil bilgisi mükemmel çağdaş çevirmenler yetiştirmektir. TEKNİK PROGRAMLAR
• AŞÇILIK Aşçılık programının amacı toplu yemek yenilen yerlerde yiyecek hazırlama ve mutfak yönetim alanında çalışacak kalifiye elemanlar yetiştirmektir.
• AT ANTRENÖRLÜĞÜ Son yıllarda büyük bir sektör haline gelen atçılık alanında en büyük sermaye olan ve değeri bazen milyonlarla ifade edilen yarış atları yasal zorunluluk nedeniyle ancak yüksekokul mezunu bir antrenör gözetiminde yarışlara çıkabilmektedir.
• BİLGİSAYAR TEK. ve PROGRAMLAMA Programın amacı iş hayatının ve toplumsal yaşamın bilgi toplama ve bu bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerinin bilgisayarda çözümlenmesi alanlarında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.
• EL SANATLARI Programın amacı el sanatlarımızın örneklerini belgeleyecek ve üretilen bilgiyi günümüz teknolojisine aktaracak nitelikte teknik ara eleman yetiştirmektir.
• ORGANİK TARIM 1920'lerden itibaren dünyanın gündemine giren organik tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı bir tarımsal üretim biçimidir.
• RESTORASYON 10.000 yıllık tarihiyle Kapadokya bölgesi içinde bulundurduğu ve çağlara tanıklık eden arkeolojik veya sanatsal değer taşıyan eserlerin korunması konusunda bizlere de büyük sorumluluklar yüklemektedir.
• ŞARAP ÜRET. TEK. BAĞCILIK Programın amacı dünyadaki bağcılığın gereği olan modern bağ alanlarının bölgede de kurulabilmesi için; ara elemanlar yetiştirmektir.

Benzer Konular:

___----____
__________________
Yediğin içtiğin senin olsun kardaş
Ahiret için neler yapıyorsun onlardan bahset ...
Hâdim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
fakulteleri, kampusleri, kapadokya, meslek, okulu, tanitimi, yuksek


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 05:41 PM.
"5651 Sayılı Kanun'un 8.Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre Forumumuzdaki Üyelerimiz, yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Forumumuzda bulunan bir içeriğin, kanunlara aykırı olduğunu veya yanıltıcı olduğunu düşünüyorsanız lütfen buradan ( kemalyanal@yahoo.com ) bize bildirin."
Protected by CBACK.de CrackerTracker

Add to Google Suchmaschinenoptimierung mit Ranking-Hits Add to Google
| Tags | Gizlilik Bildirimi | dC| Death Chasers Klan | Link Ekle | Sitemap | Link Ekle | GençMekan |

Search Engine Optimization by vBSEO 3.3.0